Zamek w Olsztynie – na domówce u Kopernika

W podróży czasu jest zawsze mniej niż miejsc, które chciałoby się odwiedzić. Są jednak atrakcje, z których nie można zrezygnować za żadną cenę. Nawet, gdyby oznaczało to sprint w trzydziestostopniowym upale po ogromnym obszarze skansenu w Olsztynku. A wszystko to, by zdążyć przed zamknięciem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i zobaczyć tablicę astronomiczną Mikołaja Kopernika. Tablica znalazła się tam nieprzypadkowo, ponieważ muzeum mieści się w olsztyńskim Zamku Kapituły Warmińskiej, którego Kopernik był kiedyś mieszkańcem.

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Owa tajemnicza kapituła warmińska, a właściwie warmińska kapituła katedralna, to kolegium kanoników, zorganizowanych przy katedrze – w tym przypadku katedrze we Fromborku, jako głównym kościele diecezji warmińskiej. Do zadań kapituły należało m.in. administrowanie podporządkowanym jej obszarem i sprawowanie na nim władzy świeckiej. W latach 1346–1772 kapitule warmińskiej podlegała jedna trzecia terenów ówczesnej Warmii, w tym Olsztyn. Zamek w Olsztynie został wybudowany w połowie XIV wieku jako siedziba administratora dóbr kapituły. W tym charakterze w latach 1516 – 1521 rezydował tu Mikołaj Kopernik.

Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika

Najcenniejszą pamiątką po wielkim uczonym jest tablica astronomiczna, wyrysowana na ścianie zamkowego krużganka, nad wejściem do komnaty, którą Kopernik zamieszkiwał. Tablica służyła do przedstawienia pozornego ruchu Słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej i była połączona ze swoistą formą zegara słonecznego. W dawnej komnacie Kopernika urządzono wystawę poświęconą słynnemu astronomowi. Znajdziemy tam informacje o nim i współczesne mu eksponaty. Podobne mogły stanowić wyposażenie olsztyńskiego zamku w czasach, gdy mieszkał w nim Kopernik. Tablica astronomiczna nie jest zresztą jedyną pamiątką po nim. W zbiorach Biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajduje się również inkunabuł medyczny – jedyna książka należąca do osobistej biblioteki Kopernika, która zachowała się w polskich zbiorach.

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Baba pruska
Przykład tzw. baby pruskiej. Takie antropomorficzne posągi, pochodzące najprawdopodobniej ze średniowiecza, są charakterystyczne dla ziem, zamieszkiwanych kiedyś przez pruskie plemiona.
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Zwiedzanie w czasach zarazy :D
Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika

Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Gietrzwałd i Karczma Warmińska

Na koniec jeszcze mały tip podróżniczy. Wracając z Olsztyna do Ostródy zahaczyliśmy o Gietrzwałd. Ta niewielka miejscowość jest ważnym celem pielgrzymkowym. Znajduje się tam Sanktuarium Maryjne, które jest jedynym oficjalnie uznanym przez Kościół Katolicki miejscem objawień Matki Boskiej w Polsce. W Gietrzwałdzie jest też uznana restauracja Karczma Warmińska, serwująca tradycyjne dania regionalne. Kuchnia jest bardzo smaczna, a atmosfera prawdziwie folkowa.

Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie

Karczma Warmińska w Gietrzwałdzie

Pozostałe wpisy z wycieczki na Warmię i Mazury znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.