Zakynthos – najważniejsze informacje

Krótkie dni, długie, bezgwiezdne noce i ustawiczny brak słońca znacząco obniżają mój komfort życia. Dlatego to właśnie na zimę zostawiłam sobie zamieszczenie na blogu relacji z mojego słonecznego urlopu na greckiej wyspie Zakynthos. Seria wpisów jest w przygotowaniu i wkrótce pojawi się na mojej stronie. Jednak zanim zacznę pisać o konkretnych atrakcjach, postanowiłam wyciągnąć pewne informacje przed nawias. Nie będą to wskazówki w stylu: jak dojechać, gdzie nocować. Te znajdziecie bez trudu w innych miejscach w internecie, a ja nie lubię powtarzać u siebie tego, co i tak jest już w sieci. Będzie to garść bazowej wiedzy na temat wyspy – tematów, o których niejednokrotnie usłyszycie podczas swojego pobytu. Czemu więc nie zapewnić sobie nieco przewagi intelektualnej już na starcie?

Zakynthos

Zakynthos czy Zante?

Nazwy te używane są zamiennie na określenie jednej i tej samej wyspy. Nazwą Zante posługiwali się Wenecjanie, pod których panowaniem wyspa kiedyś się znajdowała. Warto też wiedzieć, że Zakynthos nie wymawia się jako „zakyntos” ale „zakintos”. Żeby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, miasto pełniące funkcję stolicy wyspy nazywa się dokładnie tak samo – Zakynthos.

Zakynthos

Królestwo Odyseusza

Zarówno Zakynthos, jak i sąsiednia wyspa Kefalonia, wchodziły w skład królestwa Itaki – ojczyzny sprytnego Odyseusza i jego wiernej żony, Penelopy.

Zakynthos

Królestwo Polaków?

Przez lata nacją dominującą w grupie turystów odwiedzających wyspę byli Brytyjczycy. Obecnie przegrywają oni pod względem liczebności z Polakami, dla których Zakynthos stała się jednym z bardziej popularnych kierunków turystycznych. Polacy cieszą się wśród Zakintyjczyków bardzo dobrą renomą. Dawniej uważani byli za świetnych fachowców od budowlanki – mówi się, że jeżeli jakiś hotel został porządnie zbudowany, to na pewno budowali go Polacy. Dzisiaj natomiast mieszkańcy wyspy patrzą na nas z podziwem za to, jak szybko z pracowników przyjeżdzających zarabiać pieniądze staliśmy się turystami przyjeżdżającymi je wydawać, co ma być dowodem na nagłe wzbogacenie się naszego kraju. Jako turyści, Polacy również mają wśród Zakintyjczyków bardzo dobrą opinię – uważani są za uprzejmych, bezproblemowych i ciekawych lokalnej kultury.

Zakynthos

Trzęsienie ziemi z 1953 r.

Jeżeli będziecie poszukiwać informacji o historii Zakynthos, to szybko zorientujecie się, że dzieli się ona na dwie ery – przed i po katastrofalnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Itakę, Kefalonię i Zakynthos w sierpniu 1953 r. W wyniku wstrząsów niemal wszystkie zabudowania obróciły się w ruiny. Żywioł nie oszczędził także historycznych (w tym antycznych) budowli, sprawiając, że Zante została prawie zupełnie pozbawiona zabytków. Całe dziedzictwo kulturalne wyspy zostało doszczętnie zniszczone. Wydarzenie to wyryło się w pamięci Zakintyjczyków jako najstraszliwsza katastrofa w dziejach wyspy.

Dokładne informacje na temat trzęsienia, a także relacje naocznych świadków możecie znaleźć tutaj.

Zakynthos

Żółwie

Pozbawieni zabytków Zakintyjczycy przyciągają turystów bogactwem naturalnym wyspy. W otaczających ją wodach żyją żółwie morskie z gatunku Caretta Caretta. Żółwie są zagrożone wyginięciem i znajdują się pod ochroną, szczególnie w okresie lęgowym. Wtedy część plaż jest zamykana dla turystów, by umożliwić żółwiom niezakłócone złożenie jaj i wylęg.

Mimo to masowo organizowane są rejsy na żółwie, które mają zwiększyć szanse ich uczestników na spotkanie tych zwierząt i stanową jedną z głównych atrakcji turystycznych wyspy. Jestem zdecydowanie przeciwna takim formom rozrywki i uważam, że żółwiom najlepiej zrobi, jeśli zostawi się je w spokoju. Zamierzam opublikować na ten temat osobny wpis, więc nie będę na razie się rozpisywać.

Zakynthos

Wierzenia i przesądy

Zakintyjczycy są wyznawcami Greckiego Kościoła Prawosławnego i, jak się okazuje, są bardzo religijni. Ich religia ma charakter silnie ludowy i jest zdominowana przez wiarę w cuda i oddawanie czci świętym, a zwłaszcza patronowi wyspy – Św. Dionizosowi. Zmumifikowane ciało świętego spoczywa w relikwiarzu w katedrze w mieście Zakynthos, ale dwa razy do roku święty jest obnoszony ulicami miasta podczas tłumnych procesji.

Jednocześnie mieszkańcy Zakynthos są bardzo przesądni. Wierzą, że jako posiadacze ciemnych tęczówek oka, są bardziej narażeni na rzucane przez nieżyczliwych uroki. Zły urok objawia się najczęściej dotkliwym bólem głowy.

Zakynthos

Cynamon

Jest bodajże podstawowym elementem zakintyjskich potraw, dodawany garściami do mięsa i uważany za doskonałą przyprawę do pomidorów (!). Ponieważ przez wieloletnią obecność Wenecjan na wyspie tamtejsza kuchnia była poddana wpływom kuchni włoskiej, najpopularniejszym daniem wśród Zakintyjczyków jest spaghetti bolognese – z cynamonem oczywiście.

Zakynthos

Wiele z tych tematów wymaga rozwinięcia i wkrótce takie rozwinięcie pojawi się na blogu. Informacje z dzisiejszego wpisu to taka wiedza w pigułce. Jeżeli wybieracie się na Zakynthos, na pewno dowiecie się o wiele więcej i w o wiele przyjemniejszy sposób niż podczas przeglądania internetu. Mam jednak nadzieję, że mając już podstawowe informacje o wyspie będzie wam łatwiej poznawać tamtejszą kulturę i historię.

Pozostałe posty z Zakynthos możecie zobaczyć tutaj, a jeśli jesteście ciekawi Kefalonii, kliknijcie ten wpis :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.