Skansen Vogtsbauernhof – Schwarzwald w wersji kompaktowej

Jedną z największych rewolucji w dziejach ludzkości był moment, kiedy człowiek nauczył się uprawiać rośliny i hodować zwierzęta. Stał się niezależny od zasobów dostępnych w danej okolicy i nie musiał już przenosić się w inne miejsce po ich wyczerpaniu. Mógł na stałe osiąść w jednej lokalizacji, zbudować trwałe domy i zgromadzić większy majątek. Od czasu tamtego przełomu zbudowano miliardy domów, z których jedynie nieliczne przetrwały dłużej niż wiek – dwa. Nic w tym zresztą dziwnego, zmieniają się ludzkie potrzeby, co wymusza budowę wciąż nowych siedzib, które w lepszym stopniu na nie odpowiedzą. Wcześniejsze domy zostały przebudowane, zastąpione innymi albo opuszczone, by z czasem popaść w ruinę. Dzieje się tak nadal. Jeśli dany budynek nie ma aktualnie statusu zabytku, to raczej nie myśli się o tym, że za pewien czas może się nim stać i bez wahania poddaje go rozbiórce, by zrobić miejsce nowym zabudowaniom.

Dlatego historyczne siedziby zwykłych ludzi – nie mówię tu o pałacach czy świątyniach ze znacznie większymi szansami na przetrwanie – które zachowały się do naszych czasów w niezmienionej formie, można uznać za ewenement. Ich wartość dla poznania życia naszych przodków jest natomiast kolosalna. Skanseny, oprócz swojej funkcji pewnego „parku rozrywki”, służą gromadzeniu, ochronie i badaniu dawnych siedzib ludzkich. Opuszczone przez mieszkańców domy przenosi się w jedno miejsce, tworząc tematyczną, zorientowaną zwykle na dany region, wioskę. Na tym blogu prezentowane były już dwa skanseny poświęcone wsi: urokliwy skansen w Olsztynku z dawną zabudową Warmii i Mazur oraz skansen w Sanoku, obejmujący wielokulturowe dziedzictwo terenów południowo-wschodniej Polski. Dziś dołączy do nich kolejny skansen – Schwarzwälder Freilichtmuseum Vogtsbauernhof, znany również pod bardziej przystępną dla większości nazwą Black Forest Open Air Museum.

Skansen znajduje się w Gutach – jednej z typowo schwarzwadzkich miejscowości. Stworzono go wokół gospodarstwa Vogtsbauernhof, zbudowanego w tym miejscu na początku XVII wieku. Później przeniesiono tutaj także inne, charakterystyczne dla Schwarzwaldu zabudowania, które stworzyły kompletną wioskę. Gospodarstwa w skansenie wyposażono w ogródki, poletka uprawne oraz żywy inwentarz, aby ogólny odbiór był jak najbardziej autentyczny. Organizowane są tu także pokazy, które mają przybliżyć zwiedzającym życie i pracę dawnych mieszkańców tej części Niemiec. Do większości budynków w skansenie można wejść i zobaczyć tam stare meble i sprzęty gospodarstwa domowego.

Jaki był więc typowy wiejski dom w Schwarzwaldzie? Był to duży drewniany budynek ze spadzistym, krytym strzechą, schodzącym nisko dachem. Charakterystyczne dla tego rodzaju domostwa było to, że w jednym budynku znajdowały się pomieszczenia mieszkalne dla ludzi (od frontu) oraz te przeznaczone dla zwierząt i dla celów gospodarskich (od tyłu). Strych pełnił zwykle funkcję stodoły. Umeblowanie było skromne i praktyczne. Do dekoracji służyło przede wszystkim rękodzieło (hafty, koronki), a także obrazy o tematyce religijnej. Zarówno konstrukcja budynku, jak i wyposażenie miało służyć prowadzeniu prostego życia w zgodzie z rytmem pór roku oraz jak najbardziej efektywnej pracy dla zapewnienia samowystarczalnego bytu.

Mam nadzieję, że ten wpis przypadł Wam do gustu i pozwolił przenieść się na chwilę ze współczesnej, ponurej zimową porą Polski do obfitego dojrzałym latem Schwarzwaldu sprzed wieków. Następnym razem zasypię Was masą ciekawostek o trzech ikonach Schwarzwaldu: zegarze z kukułką, kapeluszu Bollenhut i torcie śmietanowo-wiśniowym. Bądźcie czujni!

Schwarzwald

Schwarzwald

Schwarzwald

Schwarzwald

Schwarzwald

Schwarzwald

Schwarzwald

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.