Rybacka wioska Vitt na Rugii

Stojąc na szczycie wieży widokowej Peilturm na Przylądku Arkona, można dostrzec w oddali zarys małego portu i otaczających go zabudowań. To rybacka wioska Vitt. Dawniej była ona ośrodkiem rybołówstwa i wymiany handlowej. Dziś stanowi raczej atrakcję turystyczną. Nie ma w sobie jednak nic ze skansenu. Nadal jest zamieszkana przez rybacką społeczność, nadal pulsuje tu nadmorskie życie, co czyni tą malutką wioskę miejscem niezwykłym i na wskroś autentycznym zarazem.

Vitt na Rugii

Historia Vitt

Źródła historyczne podają, że już w dziesiątym wieku istniała tutaj osada. W dwunastym wieku Rugia i Hiddensee stały się uczestniczkami hanzeatyckiej wymiany handlowej. Vitt zyskało wtedy status jednego z najbardziej znaczących ośrodków handlowych w regionie. Targowano tutaj nie tylko rybami – do wioski trafiały towary z całego obszaru Morza Bałtyckiego. Kulminacją były targi śledzia, odbywające się w listopadzie, na które zjeżdżali się kupcy z bliska i z daleka. 600 lat później, na początku dziewiętnastego stulecia, Vitt nadal przeżywało oblężenie w sezonie połowu śledzi. Tworzono wówczas tutaj miejsce przeładunku śledzi, ich konserwacji i przygotowania do dalszego transportu.

Jak dotrzeć do Vitt + (już nie) Biała Kaplica

Podobnie, jak w przypadku Przylądka Arkona, do Vitt nie można dojechać samochodem. Da się tutaj jednak przyjść pieszo, a jeżeli ktoś nie czuje się na siłach lub nie ma czasu bądź ochoty na dłuższą wędrówkę, może przyjechać do Vitt tą samą kolejką, która dowozi turystów na Przylądek Arkona z parkingu w Putgarten. Zbliżając się do wioski, nie sposób nie zauważyć tutejszej kaplicy – ciekawego, oktagonalnego budynku w kolorze… piaskowym. Ten kolor stał się przyczynkiem do lokalnej awanturki. Tuż przy kaplicy rozpięto transparent, na którym zbulwersowani mieszkańcy domagają się przywrócenia kaplicy jej oryginalnego, białego koloru.

Vitt – nadmorska idylla

Dalej docieramy wąską ścieżką do serca Vitt. Wszystko jest tu jakby miniaturowe, bajkowe i przytulne. Zadbane, białe domki, kryte strzechą, ceglana karczma „Pod Złotą Kotwicą”, wreszcie porcik z kilkoma wyciągniętymi na brzeg łódkami. Marzenia, by zamieszkać w takim miejscu, z dala od wielkomiejskiego stresu i zgiełku, same pchają się do głowy. Cóż więcej potrzeba do szczęścia ponad codzienne przechadzki brzegiem morza z pięknym widokiem na Przylądek Arkona? Rzecz jasna, na taki pomysł wpada więcej osób, więc zamieszkanie w Vitt, choćby na wakacje, jest w praktyce zasadniczo niewykonalne.

Kaplica w Vitt na Rugii

Kaplica w Vitt na Rugii

Kaplica w Vitt na Rugii

Kaplica w Vitt na Rugii

Kaplica w Vitt na Rugii

Wioska Vitt na Rugii

Wioska Vitt na Rugii

Wioska Vitt na Rugii

Wioska Vitt na Rugii

Wioska Vitt na Rugii

Porcik Vitt na Rugii

Porcik Vitt na Rugii

Porcik w Vitt na Rugii

Przylądek Arkona

Przylądek Arkona

Wszystkie wpisy powstałe podczas wyprawy na Rugię możecie przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.