Rezerwat Meteoryt Morasko

Realizując zapowiadany Projekt Wielkopolska, przedstawiam Wam niezwykłe miejsce w Wielkopolsce. Nie zostało stworzone ręką człowieka, ale ukształtowane siłami natury, co ważne – pochodzenia pozaziemskiego. Mowa o Rezerwacie Meteoryt Morasko. Wizyta w rezerwacie przerosła moje oczekiwania. Z czystym sercem polecam ją wszystkim, nie tylko miłośnikom astronomii i geologii.

Rezerwat Meteoryt Morasko

Pochodzenie Meteorytu Morasko

Wydarzenie, które zadecydowało o wyjątkowości tego miejsca, miało miejsce kilka tysięcy lat temu – szacuje się, że między 4100 a 2700 rokiem p.n.e. Wówczas, tuż nad ziemią eksplodował spory meteoroid, należący prawdopodobnie do roju Perseidów, mijających ziemię w połowie sierpnia każdego roku. Odłamki meteoroidu spadły na teren na obrzeżach dzisiejszego Poznania. W wyniku ich zderzenia z powierzchnią Ziemi, powstał zespół kraterów, objęty dziś obszarem Rezerwatu Meteoryt Morasko.

Rezerwat Meteoryt Morasko

Wskazówki praktyczne

Do rezerwatu można dojechać autobusem, a dla podróżujących samochodem w pobliżu znajduje się wygodny parking. Spacer po rezerwacie nie jest wymagający, w wolnym tempie zajmuje ok. 45 minut. Obszar rezerwatu to teren leśny, ale wytyczono w nim ścieżki dla odwiedzających, przy których stoją tablice edukacyjne, dostarczające wiedzy o meteorytach i przyrodzie rezerwatu. Wycieczka na Morasko jest więc dobrą okazją, by dowiedzieć się czegoś mądrego. Można na przykład poznać różnicę między meteoroidem, meteorem i meteorytem:

Meteoroid to krążący w kosmosie fragment planetoidy lub komety, który wchodząc atmosferę powoduje zjawisko meteoru.

Meteor to tzw. spadająca gwiazda, zjawisko świetlne, powstające w wyniku przechodzenia meteoroidu przez atmosferę.

Meteoryt to natomiast pozostałość meteoroidu, która spadła na Ziemię.

Rezerwat Meteoryt Morasko

Kratery Meteorytu Morasko

Kratery w Rezerwacie Meteoryt Morasko są jednymi z pierwszych rozpoznanych kraterów uderzeniowo-wybuchowych na świecie. W rezerwacie znajduje się siedem kraterów o średnicach od 18 do 90 m i głębokości od 3 do 11,5 m, co czyni z Moraska jedno z największych na Ziemi skupisk tego rodzaju obiektów, zarówno jeśli chodzi o wielkość, jak i liczbę. Niektóre są częściowo wypełnione wodą. Podczas zwiedzania rezerwatu możemy zobaczyć trzy z nich. Zamieszczone we wpisie zdjęcia zupełnie nie oddają wrażenia, jakie kratery robią w 3D, czyli na żywo. Widoczne na zdjęciach oczka wodne w rzeczywistości znajdują się pośrodku wyrzeźbionych w gruncie głębokich lejów, na których stokach widać gdzieniegdzie pozostałości wałów ziemnych, tworzących się w wyniku rozchodzenia siły uderzeniowej.

Rezerwat Meteoryt Morasko

Rezerwat Meteoryt Morasko

Rezerwat Meteoryt Morasko

Unikatowy w skali świat

W ziemską atmosferę codziennie wpada mnóstwo kosmicznych kamieni, jednakże tylko 1% z nich dociera do jej powierzchni. Reszta zwyczajnie spala się w atmosferze. To dlatego nikt nie obawia się raczej bliskiego spotkania z meteorytem np. w drodze do pracy. Przypadek meteorytu z Czelabińska pokazuje jednak, że nieprawdopodobne nie oznacza niemożliwe. Dotychczas na Ziemi odkryto około dwieście kraterów, powstałych w wyniku uderzenia meteorytu. Natomiast miejsc, w których odkryto również fragmenty meteorytów, jest około dwudziestu. Miejsc, w których – tak jak w Morasku – meteoryt uderzył w skały miękkie, jest jeszcze mniej – zaledwie kilka. Właśnie dlatego obszar Rezerwatu Meteoryt Morasko jest unikatowy w skali świata.

Odłamki Meteorytu Morasko

A co z samym meteorytem? Od czasu odkrycia pierwszego odłamka w 1914 roku, wciąż znajdowano kolejne. Co ciekawe, najwięcej odkryć dokonano w ostatnich latach – po roku 2000. Kto wie, może jakiś fragment kosmicznej skały wciąż czeka na odkrycie? Największy odłamek, o wadze 271 kg, został znaleziony zaledwie dwa lata temu. Otrzymał pieszczotliwą nazwę „Kruszynka” i obecnie znajduje się w zbiorach prywatnych. Drugi co do wielkości fragment, ważący 261 kg i mierzący 2 metry w obwodzie, można natomiast, wraz z innymi odłamkami, zobaczyć w Muzeum Ziemi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Jak widać, wycieczka do Rezerwatu Meteoryt Morasko to 100% szczęścia dla każdego nerda!

Wszystkie wpisy zrealizowane w ramach Projektu Wielkopolska możecie przeczytać tutaj.

2 thoughts on “Rezerwat Meteoryt Morasko

  • Reply CeciliaLind 1 kwietnia 2019 at 1:14 pm

    Odkryłam to miejsce całkiem przypadkiem jakieś pięć lat temu, kiedy z M. oprowadzaliśmy koleżankę z Warszawy po Poznaniu i szukaliśmy w internecie ciekawych miejsc, które można by jej pokazać. Nie mam pojęcia, czemu nie mówi się o nim więcej i głośniej… Tak że fajnie, że poruszasz ten temat, a ja dodatkowo cieszę się, że mogłam sobie u Ciebie odświeżyć informacje, których część zdążyła mi już wyparować z głowy :D

    • Reply Hrabina Weltmeister 1 kwietnia 2019 at 8:32 pm

      O, to super, mam nadzieję, że koleżance się podobało! Rzeczywiście, rezerwat nie jest mocno rozreklamowany. Tłumy tam nie docierają, razem ze mną było raptem kilka osób. Może to i lepiej, bo panuje tam spokój i przyroda nie jest narażona na dewastację przez rzesze turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.