• Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem na Maltę i Gozo

  Fantastycznie, jeśli przed wyjazdem na wakacje mamy możliwość miesiącami studiować przewodniki, a w podróż ruszamy z wiedzą godną wykładowcy akademickiego. Częściej jest jednak tak, że pakujemy się na ostatnią chwilę, o merytorycznym przygotowaniu nie wspominając. Właśnie dla takich przypadków powstał ten maltański niezbędnik. Obejmuje wyłącznie podstawowe i przydatne informacje o Malcie. Starałam się nadać im maksymalnie skondensowaną formę, łatwą do przyswojenia w drodze na lotnisko albo w kolejce do boardingu.

  Read More
 • Trekking na Preikestolen – lekcja znad Lysefjorden

  Albert Einstein zdefiniował szaleństwo jako powtarzanie wciąż tych samych czynności i oczekiwanie innych rezultatów. Tym właśnie jest każde moje wyjście na górski szlak: szaleństwem. Moje (skromne, ale jednak) doświadczenie w tym zakresie niczego mnie nie nauczyło. Gdybym potrafiła wyciągnąć wnioski z wędrówki przez Bärenschützklamm i wspinaczki do lodowca Steingletscher, wiedziałabym, że gdy piszą „szlak nie jest wymagający”, zapomniają dodać „dla tych, którzy wcześniej zdobyli Koronę Ziemi”. A gdy mówią „można tam wejść w samych klapkach”, należy nie tylko zaopatrzyć się w porządne buty trekkingowe, ale przydałoby się jeszcze mieć w plecaku zestaw lin i czekanów. Zamiast tego, za każdym razem łudzę się, że mogę zaufać oficjalnym informacjom o stopniu trudności szlaku. A potem, walcząc o przetrwanie, przyrzekam sobie, że nigdy więcej. Tylko po to, by, gdy znów nadarzy się okazja, dać się złapać w te same sidła.

  Read More
 • Skąd czerpać inspirację do podróży

  Codzienne życie i przebywanie we własnym domu też może być źródłem radości. W końcu jednak każdy z nas odczuwa coś, co Niemcy nazywają Fernweh lub Wanderlust, czyli tęsknotą za tym, co odległe, ochotą na wędrówkę. Wówczas pojawia się zasadnicze pytanie: gdzie wyjechać? Przy obecnych, w zasadzie nieograniczonych możliwościach podróżowania, naprawdę nie jest łatwo zdecydować się na konkretny kierunek. Wówczas potrzebujemy inspiracji. Wbrew pozorom, przewodniki czy katalogi biur podróży nie są najlepszymi miejscami do jej poszukiwania. Najbardziej przydają się, gdy cel wyjazdu mamy już ustalony. Pozwólcie, że podpowiem wam kilka źródeł inspiracji, dzięki którym dotrzecie w zachwycające miejsca, w dodatku zgodne z waszymi zainteresowaniami.

  Read More
 • Paryż utracony

  Gdyby życie nie było pasmem rozczarowań, siedziałabym teraz przed kawiarnią, niedaleko opactwa Saint Germain des Prés. Popijałabym gorącą czekoladę, gęstą i pachnącą jak wszystkie marzenia świata, i obserwowałabym przechodniów. Już od dawna na żadną podróż nie cieszyłam się tak bardzo jak na wyjazd do Paryża. Dlatego, kiedy dowiedziałam się, że nic z niego nie wyjdzie – a było to na dzień przed wylotem – byłam bliska załamania! Tym bardziej, że zgodnie z publicznym przyrzeczeniem, złożonym we wpisie Moje jesienne postanowienia, solidnie przygotowałam się do podróży.

  Read More
 • Co zobaczyć w Mediolanie w jeden dzień?

  Niedawno odwiedziłam Mediolan w ramach „weekendu panieńskiego” przed ślubem Pauliny, mojej przyjaciółki, którą znacie już z wpisu Gotowy przepis na wieczór panieński w Poznaniu. Zwiedzanie miasta rozłożyłyśmy sobie na trzy dni, ale był to wyjazd w stylu slow travel. Przerwy na wino i dobre jedzenie zajmowały zdecydowanie więcej czasu niż samo zaliczanie kolejnych zabytków. Na upartego, jeden dzień wystarczy, żeby zobaczyć najważniejsze atrakcje turystyczne Mediolanu. Oto ich zestawienie, a na końcu znajdziecie mapkę z gotową trasą zwiedzania.

  Read More
 • Co zobaczyć na Kefalonii?

  Zaskakujące, jak obecność międzynarodowego lotniska może wpłynąć na charakter wyspy. Zakynthos i sąsiednia Kefalonia są wyspami o podobnym potencjale turystycznym. Zakynthos jest jednak opanowana przez przemysł turystyczny i turystów, masowo wysyłanych przez popularne biura podróży. Na Kefalonii natomiast nie ma tak rozwiniętej bazy noclegowej, przez co natężenie turystów też jest o wiele mniejsze. Na Kefalonię docierają przede wszystkim turyści mieszkający na Zakynthos, w ramach jednodniowych wycieczek. Wycieczki na Kefalonię są jednak o wiele mniej popularne niż wycieczki do Zatoki Wraku czy tak zwane rejsy na żółwie, dzięki czemu tą największą z Jońskich Wysp szczęśliwie omija cały ten turystyczny zgiełk.

  Read More
 • Ślub na greckiej wyspie – opcja warta rozważenia?

  Przy porcie Agios Sostis w zatoce Laganas na greckiej wyspie Zakynthos leży maleńka wyspa Cameo. Słynie z tego, że jest bardzo fotogeniczna dzięki drewnianej kładce, łączącej ją z lądem i powiewających na wietrze białych… jakie jest ładniejsze określenie dla słowa „szmaty”? Sceneria uważana jest powszechnie za nadzwyczaj romantyczną, więc wyspa stała się popularnym miejscem organizacji ślubów. Od mojej przewodniczki na jednej z wycieczek usłyszałam, że najtańszy wariant ślubu na Cameo – obejmujący piętnastominutową ceremonię ślubną z prawem wyłączności tylko do małego fragmentu wyspy – kosztuje 20.000 EUR. Mimo wysokiej ceny, podobno trudno tam o wolny termin. Jako że Cameo znajduje się w prywatnych rękach, ktoś musi na tym zbijać niezły majątek. Postanowiłam wybrać się tam i przekonać na własne oczy, czy ślub na wyspie Cameo wart jest utraty oszczędności życia.

  Read More
 • Zatoka Wraku – czy warto ryzykować życie dla atrakcji turystycznej?

  Są pewne obiekty turystyczne, które urosły do rangi symboli. Powszechnie uważa się, że ich zobaczenie jest niezbędnym elementem zwiedzania danych miejsc. Mówi się chociażby o tym, że nie zobaczyć Wieży Eiffla to tak, jakby nie być w Paryżu, nie ujrzeć na własne oczy Koloseum, to tak, jakby nigdy nie odwiedzić Rzymu, a pobyt w Atenach bez wejścia na Akropol jest nieważny. Zazwyczaj odczuwam silną potrzebę zdobywania takich właśnie podróżniczych ikon. Dlatego kiedy zdecydowałam się spędzić urlop na greckiej wyspie Zakynthos, było dla mnie jasne, że koniecznie muszę zobaczyć słynną i widoczną na wszystkich pocztówkach Plażę Wraku. Na Zakynthos dotarłam, plaży wraku jednak nie widziałam. Jak do tego doszło i czy mój urlop na Zakynthos w ogóle się liczy?

  Read More
 • Zakynthos – najważniejsze informacje

  Krótkie dni, długie, bezgwiezdne noce i ustawiczny brak słońca znacząco obniżają mój komfort życia. Dlatego to właśnie na zimę zostawiłam sobie zamieszczenie na blogu relacji z mojego słonecznego urlopu na greckiej wyspie Zakynthos. Seria wpisów jest w przygotowaniu i wkrótce pojawi się na mojej stronie. Jednak zanim zacznę pisać o konkretnych atrakcjach, postanowiłam wyciągnąć pewne informacje przed nawias. Nie będą to wskazówki w stylu: jak dojechać, gdzie nocować. Te znajdziecie bez trudu w innych miejscach w internecie, a ja nie lubię powtarzać u siebie tego, co i tak jest już w sieci. Będzie to garść bazowej wiedzy na temat wyspy – tematów, o których niejednokrotnie usłyszycie podczas swojego pobytu. Czemu więc nie zapewnić sobie nieco przewagi intelektualnej już na starcie?

  Read More