Projekt Wielkopolska

W niedawnym wpisie Nowa wiosna, nowy początek pisałam, że przymierzam się do realizacji Projektu Wielkopolska. Będzie to cykl wpisów, w ramach którego będę odwiedzać i opisywać atrakcyjne, lecz niszowe miejsca w regionie. Pomysł jest ciekawy i łatwy w realizacji. Ma więc wszystkie cechy pomysłu idealnego i jestem z siebie bardzo dumna, że na niego wpadłam.

Od urodzenia mieszkam w Wielkopolsce. Wychowałam się na wielkopolskiej prowincji, a w dzieciństwie mnóstwo czasu spędzałam na wielkopolskiej wsi. Tam do moich ulubionych rozrywek należało łażenie po polu kukurydzy i obserwowanie wracających z pastwiska krów. Wielkopolska jest mi więc szczególnie bliska i w moich oczach stanowi najpiękniejszą polską krainę.

Nie mamy wprawdzie gór, nie mamy morza – ot, trochę jezior, rzek, lasów i polodowcowych pagórków to wszystko, czym możemy się pochwalić. Nie na tym jednak rzecz polega. Urok Wielkopolski jest subtelny, nienarzucający się. Nie ma tu dramatyzmu. Są za to idylliczne krajobrazy zieleniejących pól, miedz porośniętych wierzbami, kwitnących na biało sadów. Właśnie w takim klimacie wielkopolskiej prowincji chciałabym pozostać, realizując mój projekt.

Ta sielankowa sceneria zmienia się jednak diametralnie po zapadnięciu zmroku. Wtedy to do głosu dochodzą przesądy, zakorzenione w lokalnym folklorze. Jeśli im wierzyć, mamy w Wielkopolsce całkiem niezłą kolekcję upiorów, zjaw i czarownic (zwanych tu „ciotami”). Krążą legendy o duchach, przekazywane z pokolenia na pokolenie, a także historie o tajemnej działalności wielkopolskich wolnomularzy. Ponieważ takie mroczne klimaty szczególnie mi odpowiadają, postaram się wyszukiwać i serwować wam najciekawsze informacje na ten temat.

Muszę przyznać, że mi samej pomysł ogromnie się podoba, jestem już na niego strasznie nakręcona i nie mogę się doczekać, aż zacznę wcielać go w życie. Z tym większą niecierpliwością wypatruję wiosny. Bo Wielkopolska – nie mam co do tego żadnych wątpliwości – najpiękniejsza jest właśnie o tej porze roku. Dajcie znać, co myślicie o tym pomyśle! Będę też wdzięczna za wszelkie sugestie, polecenia i podpowiedzi co do miejsc, które warto by odwiedzić.

P.S. Wszystkie wpisy zrealizowane w ramach Projektu Wielkopolska możecie przeczytać tutaj.

2 thoughts on “Projekt Wielkopolska

  • Reply CeciliaLind 28 lutego 2019 at 3:44 pm

    Przedstawiłaś wielkopolską scenerię i folklor tak kusząco, że czekam z niecierpliwością na nowy wpis! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.