Pole bitwy pod Grunwaldem

Pytanie na dziś: czy, gdyby w 1410 roku wybuchła pandemia koronawirusa, Jagiełło odwołałby bitwę?

Na południe od Ostródy leży Grunwald. Tak, ten Grunwald. Obecnie pola, na których stoczono słynną bitwę, stanowią ciekawą atrakcję turystyczną. Lub, jak kto woli, świetną miejscówkę do patriotycznych uniesień. I nie, wcale się nie naśmiewam (nie tym razem). Miejsce jest prawdziwie epickie i bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło.

Uwielbiam historię, ale bitwy jakoś niespecjalnie mnie interesują. Wolę zajmować się historią życia codziennego zwykłych ludzi, ewentualnie historią wielkich dynastii (z Tudorami na czele). Ale bitwy… no me gusta. W większości przypadków traktuję je po prostu jako bezsensowny sposób, by masowo pozbawić życia ludzi. Jestem pacyfistką i uważam, że nie ma takich sporów, których nie można by rozwiązać rozmową przy kieliszku dobrego wina. Przyjmuję jednak do wiadomości, że w średniowieczu sprawy miały się nieco inaczej i być może niekiedy nie dało się uniknąć zbrojnego starcia. Nie kwestionuję więc sensu bitwy pod Grunwaldem i oczywiście jestem dumna z naszego zwycięstwa.

Co zobaczyć na polu bitwy pod Grunwaldem?

Tak samo dumna jestem z tego, jak udało nam się zagospodarować pole bitwy pod Grunwaldem. Czy też raczej, jak udało nam się go nie zagospodarować. Kluczem do sukcesu było bowiem pozostawienie krajobrazu w niezmienionej formie, tak jak to było przed wiekami. Dzięki temu możemy sobie lepiej wyobrazić, jak bitwa mogła przebiegać w rzeczywistości. Nieomalże jeszcze słychać śpiew i rżenie koni. Na wzgórzu stoją wprawdzie dwa pomniki (może o jeden za dużo?), ale generalnie linia krajobrazu nie została zaburzona, bo wszystkie budynki (centrum dla odwiedzających, obecne i jeszcze budowane nowe muzeum) „wsunięto” pod ziemię. Dobrze zaprojektowano także planszę z rozmieszczeniem wojsk i otaczające ją amfiteatralne schody. Kilka lat temu miałam okazję zobaczyć pole bitwy pod Waterloo w Belgii i z satysfakcją stwierdzam, że pole bitwy pod Grunwaldem w niczym nie ustępuje mu pod względem organizacji przestrzeni i komfortu zwiedzania.

Nieopodal budynku muzeum znajduje się rekonstrukcja drewnianego obozowiska. To miejsce, gdzie stacjonują uczestnicy rekonstrukcji historycznych, odbywających się w rocznice bitwy pod Grunwaldem. Mijając obozowisko, można dojść do Kopca Jagiełły, który jest hipotetycznym stanowiskiem dowodzenia króla Władysława. Ja jednak udałam się w przeciwną stronę, do ruin kaplicy, zbudowanej przez Krzyżaków po przegranej bitwie dla upamiętnienia poległych w walce, których pochowano zresztą w zbiorowych mogiłach w pobliżu. Nieopodal, schowany pośród wysokich traw, leży głaz upamiętniający domniemane miejsce śmierci wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena.

Ciekawostki historyczne o bitwie pod Grunwaldem

Na koniec mam dla Was garść ciekawostek historycznych, przygotowanych przez mojego Tatę, prawdziwego pasjonata historii:

1. Wojska polsko-litewskie zgromadziły się w Czerwińsku nad Wisłą. Aby przeprawić się w stronę Grunwaldu zbudowano most pontonowy.

2. Przed bitwą odbyły się dwie msze święte.

3. Po stronie polskiej walczyło 30 tysięcy jazdy, 18 tysięcy piechoty i 2 tysiące wojsk zaciężnych (najemnych). Litwa wystawiła 11 tysięcy zbrojnych. Po naszej stronie walczyło także 2 tysiące Tatarów, którzy jednak uciekli z pola bitwy. Natomiast Krzyżacy dysponowali 16 tysiącami jazdy, 5 tysiącami piechoty i 5 tysiącami czeladzi (ludności wiejskiej). W walce zginęło 8 tysięcy po stronie krzyżackiej i 6 tysięcy po stronie koalicji polsko-litewskiej.

4. W bitwie walczył ojciec Jana Długosza.

5. Aby rycerze mogli odróżnić swojego od wroga, król Jagiełło nakazał swoim wojskom założyć na zbroje słomiane opaski.

6. Krzyżacy mieli armaty.

7. Jagiełło ochrypł podczas bitwy.

8. Wielkiego mistrza zabił Mszczuj ze Skrzynna, rycerz wojsk Władysława Jagiełły. Z szat poległego mistrza uszyto ornat, który był przechowywany w kościele w Kijach w dzisiejszym województwie świętokrzyskim.

9. Jagiełło wrócił na Wawel dopiero 16 miesięcy po bitwie.

10. Jeńców bitewnych przetrzymywano na zamku Tenczyn w Rudnie pod Krakowem, gdzie oczekiwali na wykup.

11. Czescy najemnicy otrzymali zdobytego jako łup wojenny… wielbłąda. Zwierzę do dziś jest w herbie Pilzna.

12. Dwa nagie miecze były przechowywane na Wawelu. W 1795 roku pruscy żołnierze obrabowali Skarbiec Koronny, jednakże nie zabrali mieczy, gdyż prawdopodobnie nie byli świadomi ich znaczenia i uznali je za mało wartościowe. Następnie miecze trafiły do kolekcji Czartoryskich w Puławach. Po 1830 roku ich właścicielem był proboszcz parafii we Włostowicach (obecnie dzielnica Puław). Stamtąd w 1853 roku zabrali je do Zamościa carscy żołnierze, po czym słuch o nich zaginął.

13. Niemcy nazywają bitwę pod Grunwaldem bitwą pod Tannenbergiem (czyli Stębarkiem).

14. Na obrazie Matejki Bitwa pod Grunwaldem jest postać w husarskiej zbroi, należąca do zupełnie innej epoki historycznej.

Mam nadzieję, że ta historyczna wycieczka przypadła Wam do gustu. A może nawet zainspiruje Was, by odwiedzić Grunwald osobiście.

Pozostałe wpisy z mojej podróży na Warmię i Mazury znajdziecie tutaj.

A jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o Krzyżakach, polecam Wam ten wpis.

Pole bitwy pod Grunwaldem

Pole bitwy pod Grunwaldem

Pole bitwy pod Grunwaldem

Pomnik grunwaldzki

Pomnik grunwaldzki

Pole bitwy pod Grunwaldem

Miejsce śmierci Ulricha von Jungingena

Ruiny kaplicy pod Grunwaldem

2 thoughts on “Pole bitwy pod Grunwaldem

 • Reply Lekcja historii 20 grudnia 2021 at 7:59 pm

  Trzy lata temu pojechałem wraz z żoną w okolice Augustowa, aby po 30 latach powtórzyć wycieczkę przedślubną po powrocie z której zdecydowaliśmy, że będziemy ze sobą. Mieliśmy stałe miejsce noclegowe i zwiedzaliśmy samochodem okolicę. Jednego dnia stwierdziliśmy, że na Polach Grunwaldu nas jeszcze nie było i musimy tam pojechać aby je zobaczyć i zwiedzić. Zanim doszliśmy do Pomnika Grunwaldzkiego po drodze zobaczyliśmy stertę gruzu. Okazało się że były to szczątki tego co pozostało po zniszczeniu przez Niemców w czasie wojny Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, a po wojnie zostało przewiezione na pola Grunwaldu. Byliśmy po prostu oczarowani tym wszystkim co tam zobaczyliśmy i z pewnością to w nas zostanie. Na marginesie dodam że historycy twierdzą że bitwa rozegrała się w odległości około 3 km od wzgórza na którym stoi pomnik. Można powiedzieć, że zwiedzenie Pól Grunwaldzkich to lekcja historii. Bardzo gorąco polecam wszystkim odbycie wycieczki w tamte strony. Na prawdę warto. Myślę że wśród fotografii można by pokazać pomnik w całości, a nie tylko górną część. Nie podejrzewam, aby to było prawnie zastrzeżone.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Jasiek z Gliwic.

  • Reply Hrabina Weltmeister 20 grudnia 2021 at 9:18 pm

   Dziękuję, że podzieliłeś się swoją podróżniczą historią. Również serdecznie pozdrawiam! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.