Pochwała prostego życia

Internet jest pełen historii ludzi, którzy rzucili wszystko i wyruszyli w świat. Jest to szczególnie widoczne w przypadku podróżniczych blogów i kont na Instagramie. Schemat jest bardzo powtarzalny: ktoś zmienił swoje życie, bo poprzednie było za mało ekscytujące. Jego prawo. Jeżeli teraz jest szczęśliwy, należy mu tylko pogratulować. W wielu przypadkach, opisowi własnych doświadczeń związanych z wyborem takiej, a nie innej ścieżki życiowej, towarzyszy pewna utarta retoryka. Całe to chwytanie dnia, pogoń za marzeniami, opuszczanie strefy komfortu, przypominanie, że życie mamy przecież tylko jedno. Trąci to monopolizacją przepisu na szczęście.

Piła dworzec

Piła dworzec

Jesteś, czytelniku mojego bloga, statystycznie zwykłym człowiekiem. Masz zawód, który wybrałeś trochę z zamiłowania, trochę z rozsądku. Pracę, która pozwala ci na opłacanie rachunków i trochę przyjemności. Może masz nawet ten przysłowiowy kredyt na kilkadziesiąt lat. Prowadzisz życie, z którego ktoś inny zrezygnował, bo nie spełniało jego oczekiwań. Nie znaczy jednak, że twoje życie, wiedzione prosto, skromnie i bez szaleństw, jest gorsze od życia tych, co to pędzą, by zawojować cały świat. Jest po prostu inne.

Piła dworzec

Bycie w ciągłej podróży może być sposobem na życie. Nie u wszystkich się jednak sprawdzi. Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Bywają osoby, które wybierają „pogoń za marzeniami”, mimo że ich rodzina potrzebuje pomocy. W obecnym dyskursie, odpowiedzialny znaczy przecież nudny. Łatwo więc usprawiedliwić takie postępowanie przed sobą samym. Bo przecież wszyscy kochamy tych uroczych awanturników, prawda? Życie na własnych zasadach jest modne, zabranie się za uczciwą pracę – nie. Sukces jest niemierzalny. Dla każdego oznacza coś innego. Sprawienie, by twoi bliscy mogli na ciebie liczyć może być takim samym powodem do dumy, jak zaliczenie X krajów przed osiągnięciem jakiegoś tam wieku.

Piła

Piła

Podróżowanie jest fajne. Również dlatego, że (w rożnym wymiarze) jest dostępne dla każdego. Wcale nie trzeba się w nim całkowicie zatracać, żeby czerpać z niego przyjemność.

Zdjęcia zostały zrobione na dworcu i na ulicach w Pile.

Piła

Piła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.