Plaka i Monastiraki – Ateny nie tylko antycznie

W każdym dużym mieście jest taka dzielnica: trochę na uboczu, ale tętniąca życiem, siedziba artystów i teren pchlich targów, miejsce w którym można zaszyć się w maleńkiej knajpce i po prostu obserwować ludzi: miejscowych i turystów. Takie właśnie są Plaka i Monastiraki – ateńskie dzielnice, w których spomiędzy sklepów i straganów wyrastają ruiny starożytnych budowli, a gwarne, pełne sklepów uliczki sąsiadują z zacisznymi zaułkami o typowo mieszkalnym charakterze. Co więcej, ktokolwiek wybierze się na Plakę i Monastiraki może być pewny jednego – będzie miał wspaniały widok na Akropol.

FotorCreated3

Plaka i Monastiraki są do siebie pod wieloma względami podobne, ale też znacząco się różnią. Mimo to nie potrafiłabym wskazać miejsca, w którym przebiega granica pomiędzy obiema dzielnicami – jedna łagodnie przechodzi w drugą. Plaka leży bezpośrednio u stóp Akropolu i jest pajęczyną wąskich uliczek z charakterystycznymi, zadbanymi domami, pochodzącymi głównie z XVIII wieku. Chociaż Plaka znajduje się na głównym turystycznym szlaku i nie brak w niej restauracji i tawern, jest wolna od uciążliwego zgiełku i łatwo jest natknąć się tam na zaułek, w którym jedyną żywą istotą zdaje się być drzemiący sobie spokojnie kot.

FotorCreated2

Nowożytne budownictwo w wielu przypadkach powstało jeszcze na starożytnych fundamentach, a pomiędzy kamienicami nagle wyrastają fragmenty antycznych zabytków z pozostałościami Rzymskiej Agory na czele. Starożytne mury nie są jednak przesadnie wyeksponowane – wręcz przeciwnie, zdają się być w naturalny sposób wkomponowane w otoczenie z innej epoki historycznej. Ma to wiele niewymuszonego i nieco nostalgicznego uroku i jest najlepszym świadectwem trwającej tysiąclecia historii miasta.

FotorCreated4

Dzielnica Monastiraki znajduje się dalej na północ i koncentruje wokół centralnego placu, od którego wzięła swoją nazwę. Plac Monastiraki z kolei zawdzięcza swoją nazwę stojącemu na nim kościołowi, będącemu jedyną zachowaną do dziś częścią monasteru z X w. Ten tak zwany Kościół Pantanassa nie jest jednak jedyną świątynią na placu. Tuż obok znajduje się stary meczet Tzistarakis, będący pozostałością z czasów tureckiej dominacji. Taki wielokulturowy charakter Plac Monastiraki zachował do dziś – zawsze pełny ludzi wysypujących się na plac ze stacji metra, stanowi prawdziwy tygiel wielu narodowości i kultur.

FotorCreated5

Podobnie do Plaki, Monastiraki też ma własne starożytne zabytki, z których najbardziej imponująca jest zbudowana przez rzymskiego cesarza Hadriana biblioteka. Ponieważ uliczki dzielnicy to jeden wielki ciąg handlowy, Monastiraki jest doskonałym miejscem na zakupy, zwłaszcza dla turystów, do których głównie skierowana jest oferta sklepów. Można tam korzystnie kupić pamiątki z Grecji, wybór jest przeogromny. Co prawda wiele osób narzeka, że i tam dotarła już powszechna pamiątkarska tandeta, nam jednak udało się znaleźć prawdziwą perełkę – sklep z rękodziełem i ikonami, prowadzony przez trzy pokolenia cudownych greckich kobiet.

FotorCreated

Zarówno Plaka, jak i Monastiraki w pełni zasługują na swój status dzielnic kultowych. Warto się tam wybrać, chociażby po to, by pooddychać panującą tam atmosferą. Jeżeli jednak nie jesteście dostatecznie przekonani, dodam, że niemal na każdym kroku można tam kupić sok ze świeżo wyciskanej pomarańczy.

Zapisz

5 thoughts on “Plaka i Monastiraki – Ateny nie tylko antycznie

 • Reply Ola 31 lipca 2016 at 3:30 pm

  Planuję króciusieńką, dosłownie kilkugodzinną wycieczkę po Atenach i cieszę się, że mogłam przeczytać u Ciebie coś świeżego, a nie same wpisy o Akropolu :) Może właśnie zdecyduje się na taki spacer po tych dwóch dzielnicach, które opisałaś.

  • Reply Hrabina Weltmeister 1 sierpnia 2016 at 8:51 pm

   Bardzo się cieszę, że spodobał Ci się mój wpis i oczywiście życzę samych pozytywnych wrażeń z pobytu w Atenach! :)

 • Reply Beata 6 lutego 2020 at 4:43 pm

  Ateny obiegowo kojarzą się tylko z Akropolem a to niesamowite i piękne miejsce pod wieloma względami. Każdemu zawsze polecam lecieć na co najmniej kilka dni.

  • Reply Hrabina Weltmeister 6 lutego 2020 at 8:30 pm

   Popieram! :)

  • Reply Hrabina Weltmeister 15 lutego 2020 at 11:41 am

   Zdecydowanie warto odkryć nieznane oblicze Aten!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.