Niemcy 2014 – zimno, cegły i wikingowie

Ta opowieść jest podsumowaniem całkiem obszernego rozdziału na moim Instagramie – roku 2014, w którym dwukrotnie podróżowałam do Niemiec. Najpierw spędzałam majówkę w Saksonii, a potem wyjechałam na „główne wakacje” w rejon Bałtyku i nad Morze Północne. Co zobaczyłam, co zwiedziłam, czego doświadczyłam, tego zaraz się dowiecie.

W sferze doświadczeń, warto wspomnieć o zimnie. Pogoda zdecydowanie nie rozpieszczała nas w tamtą majówkę, o czym przekonałam się już pierwszego dnia, podczas zwiedzania Drezna. Szukając schronienia przed przejmującym chłodem i deszczem, zaliczałam jedno muzeum po drugim. Największych wrażeń duchowych dostarczyła mi oczywiście Gallerie Alte Meister w zamku Zwinger, gdzie prezentowane są dzieła najważniejszych nowożytnych artystów. To prawda, że podróże kształcą. Ta nauczyła mnie, by zawsze zabierać z sobą ciepłe ubrania.

Wydaje się, że zupełnie niedocenianym pod względem turystycznym miastem jest Miśnia. Powinna ona budzić zainteresowanie zwłaszcza wśród nas, Polaków, ponieważ Miśnia znajdowała się krótko (w czasach piastowskich) w granicach naszego państwa. Piastowie wchodzili też w ścisłe związki z władcami Miśni. Albo z nimi wojowali albo się z nimi żenili – zależnie od nastrojów. Oczywiście Miśnia słynie przede wszystkim z miśnieńskiej porcelany, która należy do najwspanialszych i najbardziej cenionych porcelan świata. Można ją rozpoznać po emblemacie dwóch skrzyżowanych mieczy, którym sygnowane są naczynia. Muzeum porcelany przy manufakturze w Miśni to obowiązkowy punkt programu.

Zamek Moritzburg i Twierdza Königstein to kolejne słynne saksońskie budowle, różniące się od siebie jednak diametralnie. Moritzburg był myśliwską rezydencją Wettynów. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych niemieckich zamków i jako taki zagrał w szeregu mało ambitnych filmów o zakochanych księżniczkach. Z kolei Königstein to militarna forteca o typowo obronnym przeznaczeniu. Rozciąga się z niej piękny, rozległy widok na okolicę.

Wakacje spędzałam w małej wiosce niedaleko Lubeki, na zaproszenie niemieckich znajomych – potomków właścicieli dużego majątku ziemskiego w przedwojennej Wielkopolsce. Stamtąd robiliśmy wypady w interesujące miejsca w okolicy. Zwiedzałam więc Lubekę, zwaną Królową Hanzy i słynącą z produkcji marcepanów, Ratzeburg, gdzie poczułam się jak w Hogwarcie za sprawą sowy, dormitorium i rudego kota, Mölln – miasto Dyla Sowizdrzała, Wismar, gdzie poznałam tradycyjne metody produkcji cegieł i budowy katedr oraz Hamburg z psychodelicznym miastem spichlerzy Speicherstadt. Co do cegły – jest ona podstawowym budulcem w Północnych Niemczech i zbudowane z niej jest tu prawie wszystko. Stwierdzić to można gołym okiem, bo cegła występuje tu w postaci nieotynkowanej.

Na koniec pobytu w Niemczech przeniosłam się jeszcze nad Morze Północne. Zamieszkałam w Dagebüll, portowej osadzie, skąd odbywa się żegluga na pobliskie wyspy, zwane Halligen. Tam obserwowałam przypływy i odpływy. Tam też ponownie przekonałam się, czym jest zimno. Wiejący znad morza wiatr stale przeganiał po niebie potężne chmury, przynosząc gwałtowne zmiany pogody – od pełnego słońca po burze z gradem. Tylko pasące się wszędzie owce, wyposażone w ciepłą wełnę, zdawały się ze stoickim spokojem znosić trudne warunki atmosferyczne.

Miejscem, które spodobało mi się szczególnie było Haithabu – muzeum i zrekonstruowana osada wikingów niedaleko Szlezwiku, kiedyś faktycznie tam istniejąca. W czasach swojej świetności Haithabu było największym nordyckim miastem. Jednocześnie uważa się je za najstarsze (obok istniejącego Ribe) miasto duńskie.

Jest jeszcze Amrum. Jedna z Wysp Północnofryzyjskich. W mojej opinii znacznie piękniejsza niż sąsiedni, słynny Sylt. Chciałabym kiedyś zamieszkać na wyspie i jeżeli miałoby mi się to udać, to Amrum jest do tego poważną kandydatką. Szerokie, piaszczyste plaże, wydmy, przechodzące we wrzosowiska i wyrastająca pośród nich latarnia morska w biało-czerwone paski – najwyższa latarnia na wybrzeżu Morza Północnego. Tam zdjęcia robią się same.

Morze Północne

Morze Północne

Amrum Morze Północne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.