Muzeum Ziemiaństwa i pałac w Dobrzycy

My, podróżnicy, potrafimy przejechać setki, a nawet tysiące mil w poszukiwaniu pięknych miejsc. Nie zawsze jest to jednak konieczne, bo piękne miejsca mamy też pod nosem. Pod moim „nosem” jest pałac w Dobrzycy. Często korzystam zresztą z tego bliskiego położenia, wybierając się tam na różne muzealne eventy albo po prostu na niedzielny spacer po otaczającym pałac parku w stylu angielskim. I nie ja sama, bo zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy przyciąga wielu spacerowiczów i nierzadko można tu natknąć się na kogoś znajomego (co ma swoje dobre i złe strony). Przy ładnej pogodzie panuje tutaj idylliczna atmosfera niczym z powieści Jane Austen. Łatwo wówczas wyobrazić sobie, jak to miejsce wyglądało przed laty, gdy parkowymi alejkami przechadzały się damy z parasolkami, a na polanie przed pałacem urządzano wykwintne pikniki.

Pałac w Dobrzycy wybudowano pod koniec XVIII wieku dla gen. Augustyna Gorzeńskiego według projektu czołowego architekta polskiego klasycyzmu, Stanisława Zawadzkiego. Zawadzki zaprojektował też m.in. pałac w Śmiełowie, również należący do rodu Gorzeńskich, słynący zwłaszcza z pobytu w nim Adama Mickiewicza (o tym wydarzeniu, jak i o samym pałacu w Śmiełowie możecie przeczytać tutaj). Klasycystyczny pałac powstał na miejscu późnośredniowiecznego zamku – siedziby Dobrzyckich. Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest charakterystyczny kształt litery „L” budynku. Istnieje hipoteza, że jest to w istocie kształt kielni – jednego z symboli wolnomularstwa. Zarówno Gorzeńscy ze Śmiełowa, jak i Gorzeńscy z Dobrzycy byli bowiem masonami. Po śmierci generała Gorzeńskiego, zadłużony majątek w Dobrzycy trafił drogą dziedziczenia do rodziny Turno, a następnie poszedł pod młotek, by stać się własnością niemieckiego barona von Kottwitz. W 1890 roku pałac w Dobrzycy kupił hrabia Zygmunt Czarnecki, którego potomkowie mieszkali tutaj aż do drugiej wojny światowej.

To właśnie druga wojna światowa przyniosła ostateczny kres ziemiańskiemu życiu w Dobrzycy. Niemieckie władze okupacyjne urządziły tutaj obóz przejściowy, w którym przetrzymywano 140 wyrzuconych z majątków właścicieli ziemskich. Po wojnie pałac podzielił smutny los wielu polskich zbytków. W wytwornych niegdyś wnętrzach mieścił się magazyn zboża, mieszkania prywatne, dom kultury i biblioteka gminna, szkoła, klubokawiarnia oraz biura zakładów obuwniczych. Oryginalne wyposażenie zostało bezpowrotnie utracone, a unikatowe zdobienia ścian ulegały postępującej dewastacji. Było to tym bardziej przykre, że Dobrzyca stanowiła dawniej jeden z najważniejszych ośrodków życia wielkopolskich wyższych sfer. Intensywne starania o uratowanie obiektu podjęło już w latach sześćdziesiątych miejscowe koło PTTK. Jednak dopiero u schyłku XX wieku udało się znaleźć fundusze wystarczające na gruntowny remont, pozwalający na ocalenie dziedzictwa pałacu w Dobrzycy. Prace ukończono w 2004 roku, a rok później nastąpiło otwarcie muzeum, które dziś działa jako Muzeum Ziemiaństwa Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy.

Nie pamiętam pałacu w Dobrzycy w stanie sprzed renowacji. Doskonale pamiętam jednak moją pierwszą wizytę w nim, podczas oficjalnego otwarcia muzeum dla zwiedzających: puste sale – poza kilkoma krzesłami nie było tam jeszcze żadnych mebli – i entuzjazm pracowników muzeum, którzy z dumą opowiadali o technice odnawiania oryginalnych fresków. Od tamtego czasu bywałam w Dobrzycy na wielu wystawach, spotkaniach i koncertach i z radością obserwowałam, jak pałacowe wnętrza stopniowo wypełniają się wyposażeniem z epoki, tak jakby wróciło do nich dawne, ziemiańskie życie. W pałacu w Dobrzycy zawsze dzieją się ciekawe rzeczy, od corocznych nocy muzeów do wystaw czasowych, jak odbywająca się właśnie wystawa „Moda w ziemiańskim świecie”. W jej ramach możemy zobaczyć stroje i dodatki z czasów świetności polskiej arystokracji i poznać historie z nimi związane. Do Dobrzycy trafiły zarówno eleganckie damskie toalety, wytworne fraki dawnych gentlemanów, jak i słodkie dziecięce kaftaniki i oryginalne liberie służby w szlacheckich domach. Widziałam i polecam!

Pałac w Dobrzycy

Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy

Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy

Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy

Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy

Pałac w Dobrzycy

Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy

Pałac w Dobrzycy

Pałac w Dobrzycy

Pałac w Dobrzycy

Moda w ziemiańskim świecie

Moda w ziemiańskim świecie

Moda w ziemiańskim świecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.