Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego wpisu i w ramach trwającej właśnie u mnie fazy na archeologię, wybrałam się na zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Przed wizytą przeglądałam opinie na temat tej instytucji i znalazłam taką, której autorka stwierdza, że jej się podobało, choć na ogół nie lubi oglądać potłuczonych garnków. Tak, w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu jest całkiem sporo potłuczonych (i niepotłuczonych) garnków. Ale nie o same garnki przecież chodzi. Chodzi o to, że wiele tysięcy lat temu ktoś taki garnek wykonał, korzystał z niego, traktował jako część własnego dobytku. Chodzi o to, że gdyby kiedyś ludzie nie opanowali sztuki wytwarzania ceramiki, dziś pewnie nie mielibyśmy szczepionki na koronawirusa i nie wysyłalibyśmy łazików na Marsa. Te potłuczone garnki są częścią większej historii. Historii cywilizacji ludzi z planety Ziemia.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu mieści się w renesansowym Pałacu Górków tuż przy Starym Rynku. Jego zbiory zostały podzielone na grupy tematyczne, obejmujące zabytki osadnictwa na terenie Wielkopolski od czasów prehistorycznych aż do państwa pierwszych Piastów, a także artefakty pochodzące spoza naszego kręgu kulturowego. Do tych ostatnich należą: znaleziska archeologiczne z Sudanu, malowidła naskalne z północnej Afryki i budzący najwięcej emocji zbiór: „Życie i Śmierć w Starożytnym Egipcie”. Elementem wystawy egipskiej jest prezentowany na dziedzińcu pałacu obelisk Ramzesa II – jedyny obelisk Egiptu faraonów w Polsce.

Pałac Górków w Poznaniu

Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu jest jedną z najłatwiejszych opcji zetknięcia z kulturą i religią Starożytnego Egiptu dla mieszkańców Wielkopolski. Drugą jest wizyta w Muzeum Narodowym w Poznaniu, które ma własny niewielki, ale ciekawy zbiór egipskich artefaktów (relację z Muzeum Narodowego znajdziecie tutaj). Trzecią opcją, wymagającą nieco większego wysiłku, jest wycieczka do Muzeum Egipskiego w Berlinie, którego zbiory przyprawiają o zawrót głowy, a najcenniejszym prezentowanym tam dziełem sztuki jest słynne popiersie królowej Nefretete. Egipskie zabytki prezentowane w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu pochodzą zresztą ze zbiorów muzeum berlińskiego i monachijskiego.

Podczas gdy nad Nilem powstawały i upadały imperia, na terenach dzisiejszej Polski działo się… niewiele. Zgodnie jednak z teorią Józefa Kostrzewskiego, twórcy poznańskiej szkoły archeologicznej, ziemie te już w czasach prehistorycznych były zamieszkane przez Prasłowian, utożsamianych z twórcami kultury łużyckiej. Początkowo były to ludy koczownicze, zajmujące się zbieractwem i łowiectwem, które z czasem nauczyły się uprawiać ziemię i hodować zwierzęta i stworzyły pierwsze ośrodki osadnictwa. Do takich ośrodków zalicza się osada w Biskupinie, której wykopaliskami zresztą prof. Kostrzewski kierował. O odkryciu Biskupina pisałam tutaj. Minęło wiele wieków, zanim zaczęły kształtować się zrębki polskiej państwowości, ale to właśnie w Prasłowianach należy dopatrywać się ich zalążków. Eksponaty Muzeum Archeologicznego w Poznaniu pozwolą nam prześledzić cały ten proces – od pierwszych śladów ludzi w Wielkopolsce aż po państwo Piastów.

I jest to być może najciekawsza część wystawy muzeum. Jasne, starożytny Egipt, czyli mumie, klątwy, pełne skarbów grobowce, ukryte w piaskach pustyni, najbardziej oddziałują na wyobraźnię. Ale nie jest to historia lokalna, z którą jako współcześni Polacy moglibyśmy się utożsamiać. W przypadku śladów życia pierwszych mieszkańców terytorium naszego kraju jest inaczej, bo jesteśmy przecież ich spadkobiercami. Ze względu na brak źródeł pisanych, nie wiemy o nich wiele. Ale kto wie, ile dawnych skarbów leży gdzieś pod powierzchnią ziemi i czeka na odkrycie? Prasłowianie mogą jeszcze nieźle nas zaskoczyć.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Pałac Górków w Poznaniu

Pałac Górków w Poznaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.