• Szklarska Poręba wczesną jesienią

  Podczas jesiennego wyjazdu na Dolny Śląsk zamieszkałam w Szklarskiej Porębie. Widocznie podświadomie tęsknię już za zagranicą, skoro wybrałam miasto tak bardzo zbliżone do górskich miejscowości w Niemczech i Austrii, jak to tylko w Polsce możliwe. Ma to zresztą swoje uzasadnienie historyczne, bo przed drugą wojną światową Szklarską Porębę zamieszkiwała głównie społeczność narodowości niemieckiej. Jeszcze wcześniej, na terenie Szklarskiej Poręby prężnie rozwijała się produkcja szkła. Wzmianka o pierwszej hucie pochodzi już z XIV wieku. Początek Szklarskiej Porębie dały osady, zakładane w miejscach wyrębu drzew na opał w piecach hutniczych. Stąd nazwa: Szklarska Poręba.

  Read More
 • Grudziądz – największe zaskoczenie sezonu?

  Aż do teraz nie myślałam o Grudziądzu jako o miejscu o szczególnych walorach podróżniczych. Prawdę mówiąc, w ogóle nie myślałam wiele o Grudziądzu. Wiedziałam, że jest takie miasto na mapie. Mniej więcej wiedziałam gdzie. I tyle. Tak się jednak złożyło, że Grudziądz leżał idealnie po trasie w drodze powrotnej z Mazur Zachodnich. Zrobiłam w nim mały przystanek i teraz już wiem, że Grudziądz jest mocnym kandydatem do miana największego (pozytywnego) zaskoczenia sezonu turystycznego.

  Read More
 • Iława i Zamek Kapituły Pomezańskiej w Szymbarku

  Bliskość wody daje zupełnie inną jakość miejscu zamieszkania. Woda oznacza wolność, stwarza poczucie większej przestrzeni, szerszych perspektyw. Najsilniej odczuwalne jest to nad morzem, gdzie tej przestrzeni nie ogranicza nic, aż po linię horyzontu. Ale i jeziora dają poniekąd takie poczucie wolności i braku ograniczeń. Dlatego miasta, które mają bezpośredni dostęp do wody, są szczególnie chętnie wybierane jako miejsce do życia lub choćby jako destynacja wakacyjna.

  Read More
 • Zamek w Olsztynie – na domówce u Kopernika

  W podróży czasu jest zawsze mniej niż miejsc, które chciałoby się odwiedzić. Są jednak atrakcje, z których nie można zrezygnować za żadną cenę. Nawet, gdyby oznaczało to sprint w trzydziestostopniowym upale po ogromnym obszarze skansenu w Olsztynku. A wszystko to, by zdążyć przed zamknięciem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i zobaczyć tablicę astronomiczną Mikołaja Kopernika. Tablica znalazła się tam nieprzypadkowo, ponieważ muzeum mieści się w olsztyńskim Zamku Kapituły Warmińskiej, którego Kopernik był kiedyś mieszkańcem.

  Read More
 • Ostróda w ostrym cieniu mgły

  Turystyka w czasach pandemii

  Po długich tygodniach pandemicznego lockdownu poluzowano restrykcje i wyjazd na czerwcowy długi weekend zaczął być realny. Skoro zagranica siłą rzeczy odpadała, była to dobra okazja, by odwiedzić nieznane dotąd rejony Polski. Pozostawał tylko wybór odpowiedniego miejsca. Takiego nie za daleko, żeby nie tracić całego dnia na jazdę i niezbyt zatłoczonego, z oczywistych względów. Ostatecznie padło na Mazury, a konkretnie ich zachodnią część. Pomijając podróż służbową do Kętrzyna, nigdy wcześniej nie byłam w tym regionie. Bardzo się cieszę, że wreszcie mogłam nadrobić podróżnicze zaległości. Moją bazą wypadową została Ostróda.

  Read More
 • Co zobaczyć, gdzie zjeść w Pucku

  W tym roku przeznaczenie przywiodło mnie do Pucka. Za tym przeznaczeniem stała decyzja mojej bliskiej rodziny, by kupić mieszkanie nad morzem. Lokum zostało niedawno oddane do użytku i miałam okazję być jednym z pierwszych gości w nim. Jak miło! No ale, wracając do Pucka. Dziś przedstawiam najważniejsze atrakcje Pucka i dzielę się z wami moimi wrażeniami z pobytu w tym mieście. Być może mieliście okazję zobaczyć kadry z Pucka w niedawnym filmie „Całe szczęście”, którego akcja rozgrywa się właśnie tam. Sam film jest niestety cukrową laurką wystawioną rodzinie w znaczeniu biologicznym, nie mógł więc przypaść do gustu osobie o poglądach lewackich i zamiłowaniu do mrocznych klimatów. I to pomimo udziału w nim Piotra Adamczyka, którego talent komediowy wprost uwielbiam.

  Read More
 • Przylądek Arkona – na tropie turbosłowian

  Jakiś czas temu natknęłam się w necie na ten artykuł o turbosłowianach. Gorąco polecam wam jego lekturę. Nie wiedziałam wcześniej o ich istnieniu. To tacy polscy, patriotyczni płaskoziemcy. Póki co, historia nie potwierdza, by przodkowie Polaków, mieli pogonić Aleksandra Wielkiego, z sukcesami wojować z Juliuszem Cezarem i czterokrotnie złupić Rzym. Może jednak w powszechnej opinii Słowianie rzeczywiście są trochę niedoceniani. Tym tekstem mam nadzieję pokazać, że Słowianie nie wypadali wcale gorzej od innych, współczesnych im ludów.

  Read More
 • Hiddensee – wyspa artystów, koni i rokitnika

  Jeżeli wybieracie się na Rugię, warto przeznaczyć jeden dzień na wycieczkę na Hiddensee. Hiddensee to niewielka wyspa, położona tuż przy brzegach Rugii. Kształtem przypomina konika morskiego, który stał się zresztą jej symbolem. Hiddensee została swego czasu odkryta przez niemieckich artystów, którzy przybywali tutaj w poszukiwaniu spokoju i niczym nieskażonej natury. Wyspa nadal zachowuje swój hipsterski charakter, dzielnie opierając się wpływom nowoczesności i zalewowi turystów.

  Read More
 • Świąteczny przepis na pieczenie pierników z przyjaciółmi

  Przeżycie grudnia od kilku lat jest dla mnie sporym wyzwaniem. W pracy – kocioł, bo dopinane są ostatnie w tym roku transakcje. Stres towarzyszy mi w każdej sekundzie życia. Świadomość zbliżających się kolejnych urodzin tylko ten stres potęguje. Zwykle o tej porze roku moja kondycja psychiczna pikuje ostro w dół, chociaż staram się jak mogę, aby temu zapobiec. Aktywności okołoświąteczne pomagają mi utrzymać się na powierzchni. Wyjątkowo zadbałam o świąteczną dekorację mojego mieszkania. Korzystam też z każdej okazji, by spotkać się z rodziną i przyjaciółmi. I jakoś idzie! Jakoś…

  Read More
 • Zwiedzanie Görlitz – niespodzianka za granicą

  W niedzielę zazwyczaj towarzyszy mi takie uczucie, jakie odczuwamy, gdy lato ma się ku końcowi. Pewna nostalgia, świadomość, że zbliża się kolejny tydzień pracy, a jednocześnie beznadziejna chęć zatrzymania weekendowej beztroski jak najdłużej. Mam wrażenie, że wszystkie czułyśmy się podobnie. Po pełnym emocji finale winobrania w Zielonej Górze, nie zamierzałyśmy więc wracać prosto do domu, do zwyczajności i obowiązków. Wyruszyłyśmy na zwiedzanie Görlitz. A biorąc pod uwagę stan dróg (z dziurami i częściowo pozbawionych nawierzchni), nasza wyprawa okazała się prawdziwym szalonym road tripem. Żeby nie powiedzieć – prawdziwym off-roadowym wyczynem.

  Read More