• Dobre książki i filmy podróżnicze

  We wpisie Nowe szalone lata dwudzieste zapowiedziałam niezobowiązująco pojawienie się postu z poleceniami książek i filmów podróżniczych. W tym roku może być to jedyna forma „udania się” w dalszą podróż. Wielu z nas szuka ciekawych pozycji kulturalnych, które choć trochę zrekompensują nam ograniczenia w mobilności. Poniżej znajdziecie moje propozycje. Celowo piszę o dobrych, a nie najlepszych książkach i filmach podróżniczych, bo chyba nie byłabym w stanie wybrać tych, które stanowią dla mnie absolutny top. Przymiotnik „podróżniczy” też potraktowałam raczej luźno. Kliknięcie w tytuł przeniesie was do odpowiedniej strony na Lubimy Czytać albo na Filmwebie.

  Read More
 • Czy mój blog czeka przebranżowienie?

  Pandemia koronawirusa sprawiła, że podróżowanie z dnia na dzień przestało być możliwe. Dotknęło mnie to podwójnie. Po pierwsze jako turystki – dość powiedzieć, że właśnie w tej chwili spędzałabym mój urlop w Szwarcwaldzie i Alzacji. Po drugie jako twórcy internetowego, piszącego o podróżach. Powoli zaczynam się zastanawiać, co dalej?

  Read More
 • Nowe szalone lata dwudzieste

  Kiedy piszę ten post jest pierwszy dzień astronomicznej wiosny, jednak nastroje są zgoła odmienne od wiosennego odrodzenia. Dla mojego pokolenia pandemia koronawirusa jest pierwszym tak poważnym wyzwaniem. Bezpieczny świat, do którego (może za bardzo) się przyzwyczailiśmy, zmienił się z dnia na dzień. I chociaż ludzkość ma zadziwiającą zdolność do adaptacji do nowych warunków, to negatywne skutki pandemii z pewnością zostaną z nami przez najbliższe lata. Zapowiadają się zatem iście szalone lata dwudzieste XXI wieku.

  Read More
 • Neodekadentyzm

  Być może kiedyś jakiś historyk spojrzy z perspektywy czasu na pierwszą połowę XXI wieku i postawi tezę, że była to epoka neodekadentyzmu. O ile, rzecz jasna, będą jeszcze historycy na świecie. O ile w ogóle będą jeszcze ludzie na świecie. Świadomość dziejącej się właśnie apokalipsy jest zresztą kwintesencją czasów, w których żyjemy. I to niezależnie od tego, czy faktycznie mamy do czynienia z końcem świata, czy nie. Chodzi o nastrój pewnej schyłkowości. Wrażenie, że nasza cywilizacja chyli się ku upadkowi. Że nadchodzi kres historii pisanej ręką człowieka. Zniknął gdzieś entuzjazm lat dziewięćdziesiątych. Rozwiał się zachwyt nad technologiami kolejnej dekady. Ludzkość stanęła przed barierą własnych osiągnięć. Jak to się stało, że przyszłość przestała być tak obiecująca, odkąd przekształciła się w teraźniejszość?

  Read More
 • 18 refleksji na temat seriali

  Dziś w nocy polskiego czasu nastąpił początek końca, czyli wyemitowany został pierwszy odcinek ostatniego sezonu „Gry o tron”. Widzieliście już? Oglądacie w ogóle? Ja nie jestem aż taką psychofanką, żeby wstać o trzeciej nad ranem i obejrzeć pierwszy odcinek chwilę po zmieszczeniu w sieci. Ale po powrocie z pracy szybko nadrobiłam zaległości. Jak na razie większej rewolucji nie było. Co nie zmienia faktu, że „Gra o tron” to serial nad seriale i kilka kolejnych poniedziałków zapowiada się całkiem ekscytująco.

  Read More
 • „Free Solo” – dokumentalny dreszczowiec

  Wśród rzeczy, które mnie fascynują, poczesne miejsce zajmuje wspinaczka. Jest to dziwne, wiem, tym bardziej, że sama się nie wspinam i nie mam nawet ochoty się wspinać. Ale lubię wspinaczkę oglądać i czytać o tym, jak wspinają się inni – sama stojąc bezpiecznie na pewnym gruncie. „Wszystko za Everest” Jona Krakauera należy do moich ulubionych książek, a stary, dobry film „Na krawędzi” z Sylvestrem Stallone mogłabym oglądać bez końca. Im wyżej, zimniej i bardziej niebezpiecznie, tym lepiej.

  Read More
 • Mój sprzeciw

  Wydarzenia ostatnich dni – tak przerażające, że aż trudne do uwierzenia – są niezbitym dowodem na to, że świat polega na nieustannej walce dobra ze złem. Zabity został dobry, mądry, odważny człowiek. Przede wszystkim jest to niewyobrażalna tragedia dla Jego rodziny, ale też ogromna strata dla nas wszystkich. Takich ludzi jak Pan Prezydent Paweł Adamowicz nie da się zastąpić. Możemy tylko zrobić wszystko, by wartości, które były Mu bliskie, nie upadły.

  Read More
 • Szczęśliwego Nowego Roku!


  Oczekując na powitanie Nowego Roku 2019, życzę Wam wszystkim, aby nadchodzący rok przyniósł Wam i Waszym bliskim zdrowie, szczęście i dostatek. Aby był pełen przygód, ale i bezpiecznych powrotów do domu. Niech się Wam spełniają marzenia, zwłaszcza te najśmielsze!

  Dziękuję, że byliście ze mną, za Wasze komentarze, polubienia i wszelkie inne wyrazy sympatii i wsparcia. Bez Was pisanie bloga nie miałoby jakiegokolwiek sensu. Mam nadzieję, że pozostaniecie moimi czytelnikami także w Nowym Roku. Obiecuję Was nie zawieść i stale pracować nad jakością udostępnianych treści.

  Bawcie się dobrze w sylwestrową noc!

  Hrabina Weltmeister
 • Podsumowanie roku 2018

  Rok 2018 nie był dla mnie rokiem przełomowym. Ani pod podróżniczym, ani pod żadnym innym względem. Nie jest to dla mnie powód do narzekań. W mijającym roku nie zaszły w moim życiu żadne negatywne zmiany, za co jestem bardzo wdzięczna losowi.

  Read More