Co zobaczyć w Mediolanie w jeden dzień?

Niedawno odwiedziłam Mediolan w ramach „weekendu panieńskiego” przed ślubem Pauliny, mojej przyjaciółki, którą znacie już z wpisu Gotowy przepis na wieczór panieński w Poznaniu. Zwiedzanie miasta rozłożyłyśmy sobie na trzy dni, ale był to wyjazd w stylu slow travel. Przerwy na wino i dobre jedzenie zajmowały zdecydowanie więcej czasu niż samo zaliczanie kolejnych zabytków. Na upartego, jeden dzień wystarczy, żeby zobaczyć najważniejsze atrakcje turystyczne Mediolanu. Oto ich zestawienie, a na końcu znajdziecie mapkę z gotową trasą zwiedzania.

1. Santa Maria delle Grazie

Być może ta nazwa nic wam nie powie, ale Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci już owszem. To właśnie w refektarzu klasztoru dominikanów przy bazylice Santa Maria delle Grazie znajduje się ten najsłynniejszy na świecie fresk. Aby zachować malowidło w dobrym stanie, w refektarzu muszą panować określone warunki klimatyczne, więc turyści wpuszczani są do wnętrza przez specjalną śluzę. Z tego względu wprowadzono także dzienne limity odwiedzających i bilety trzeba zarezerwować z nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem (można to zrobić przez stronę internetową). Warto jednak choć raz na własne oczy przekonać się, jakich ogromnych rozmiarów jest Ostatnia Wieczerza i czy rzeczywiście kryje w sobie jakąś tajemnicę.

Zresztą, nawet jeżeli nie uda Wam się dostać biletów na Ostatnią Wieczerzę, to sama bazylika i przylegający do niej klasztor są jak najbardziej godne odwiedzenia. Wskazówka: będąc w środku kościoła, wyjście przez sklep z pamiątkami skieruje was do uroczych, kameralnych krużganków.

Santa Maria delle Grazie

Santa Maria delle Grazie

2. Castello Sforzesco

Zajmujący ogromny obszar w centrum miasta zamek, był kiedyś siedzibą rodu Sforzów, z którego wywodziła się królowa Bona, lubująca się w truciznach żona Zygmunta Starego i importerka włoszczyzny. Wejście na teren zamku jest darmowe, płatny jest jedynie wstęp do znajdujących się w jego wnętrzach muzeów.

Castello Sforzesco

Castello Sforzesco

3. Via Dante

To szeroka, pełna sklepów i restauracji ulica, prowadząca od Castello Sforzesco do Piazza del Duomo (czyli głównego placu z katedrą). Ceny są całkiem ludzkie, więc to dobry adres, by zatrzymać się na kawę lub wino w jednym z ogródków restauracyjnych i poobserwować przechodniów.

4. Duomo di Milano

Czyli katedra – jest zdecydowanie najbardziej ikonicznym zabytkiem Mediolanu. Piękna od zewnątrz i od wewnątrz, a najpiękniejsza z poziomu tarasów na jej dachu, gdzie można z bliska przyjrzeć się koronkowym marmurowym wieżyczkom i sztukateriom. Niestety za te wrażenia każą sobie słono płacić (12 EUR za wnętrze i 9 EUR za dach). Przy czym nie jest to wcale opcja biletów vipowskich (które zapewniają ominięcie kolejki) i trzeba swoje odstać w pełnym słońcu, czekając na wejście. Wskazówka: sposobem na oszukanie systemu jest rozpoczęcie zwiedzania od dachu, z którego można zjechać windą lub zejść schodami bezpośrednio do wnętrza katedry.

Katedra w Mediolanie

Katedra w Mediolanie

Katedra w Mediolanie

Katedra w Mediolanie

5. Galleria Vittorio Emanuele II

To prawdopodobnie najpiękniejszy pasaż handlowy świata. Mieszczą się w nim luksusowe butiki (z Pradą na czele), księgarnie i restauracje. Galeria jest kwintesencją włoskiej elegancji. Niestety jest też zawsze pełna turystów. Są tam jednak również lokale z ukrytym wejściem, dostępne tylko dla insiderów.

Galleria Vittotio Emanuele II

Galeria Viktora Emanuela II

Galleria Vittorio Emanuele II

Galeria Viktora Emanuela II

Galleria Vittorio Emanuele II

6. La Scala

Tuż po przejściu przez Galerię Wiktora Emanuela II natykamy się na La Scalę. Budynek najsłynniejszej opery Europy wygląda z zewnątrz co najmniej niepozornie i w zasadzie łatwo go przegapić. Podczas mojego pierwszego pobytu w Mediolanie w 2013 roku, nie mogłam uwierzyć, że gmach, który od frontu wygląda znacznie skromniej od – chociażby – opery poznańskiej, to naprawdę La Scala. Dopiero napis przy wejściu mnie przekonał. Niemniej jednak La Scalę zobaczyć trzeba.

La Scala

7. Brera

Brera rozciąga się tylko o krok od ścisłego centrum, ale tłumy tu nie docierają. To artystyczna dzielnica, pełna wąskich uliczek, tajemniczych zaułków i ukrytych dziedzińców. Jest idealna, by powłóczyć się po nich przed zachodem słońca, a potem zakończyć dzień w jednej z restauracji lub winiarni.

Brera Mediolan

Brera Mediolan

Mimo że plan zwiedzania obejmuje niewiele punktów (i zero muzeów), to na jego realizację trzeba poświęcić cały dzień. Optymalnie jest go realizować w przedstawionej kolejności, ale jeśli uda się wam zdobyć bilety na Ostatnią Wieczerzę, to możecie go dostosować tak, by stawić się pod refektarzem o wyznaczonej godzinie. Zwiedzając, pamiętajcie – nie spieszcie się, rozglądajcie się dookoła, obserwujcie przechodniów i uchwyćcie ducha miasta.

Pozostałe wpisy o Mediolanie możecie przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.