Co kryje Muzeum Narodowe w Poznaniu?

Zimą tradycyjnie jestem w kryzysie, więc pomyślałam, że wizyta w muzeum dobrze mi zrobi. Za cel tego przedsięwzięcia obrałam Muzeum Narodowe w Poznaniu. Zazwyczaj muzea zwiedzam w dużym pośpiechu, bo są po prostu częścią krótkiego pobytu w jakimś mieście. Tym razem jednak postanowiłam dać sobie czas, aby spokojne obejrzeć ekspozycję. W tym wpisie dzielę się z wami moimi wrażeniami.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Wystawa stała Muzeum Narodowego w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu tworzą dwa budynki: „stary”, zamykający Plac Wolności od strony wschodniej i przyklejony do niego „nowy” budynek przy Alejach Marcinkowskiego. Wejście znajduje się w nowym budynku i to od niego rozpoczynamy zwiedzanie. W tej części muzeum zgromadzono kolekcję sztuki polskiej od okresu pozytywizmu, przez zaskakująco bogaty zbiór dzieł artystów Młodej Polski, aż po sztukę nowoczesną. Znajdziemy tu największe nazwiska polskiego malarstwa, takie jak Boznańska, Fangor, Grottger, Malczewski (bardzo dużo Malczewskiego), Matejko, Witkacy, Wyczółkowski, Wyspiański i wiele innych. Oraz obrazy znane z albumów o sztuce, a nawet podręczników do polskiego i WOK. Nie są to więc w żadnym razie dzieła marginalne w dorobku wspomnianych artystów, ale jak najbardziej reprezentatywne dla ich stylów i miejsca w kulturze.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Nowy budynek Muzeum Narodowego w Poznaniu

Sam nowy budynek muzeum jest – co tu dużo mówić – przepiękny! Jasny i przestronny, a przy tym nienachalny, zaprojektowany tak, by to sztuka była na pierwszym miejscu i by stworzyć jak najlepsze warunki do jej ekspozycji. Z zewnątrz zupełnie nie sprawia wrażenia tak obszernego, jak jest w rzeczywistości. Na przykład, że może pomieścić imponujących rozmiarów klatkę schodową. Pod względem wygody zwiedzania, kompozycji wystawy i ogólnej estetyki wnętrz, poznańskie muzeum jest jedną z najlepszych galerii, w jakich byłam.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Sofonisba i przyjaciele

Po obejściu nowej części, przechodzimy do budynku historycznego. Tutaj wyeksponowano malarstwo europejskie. Zbiór obejmuje okres od renesansu do schyłku XIX w. Pogrupowano go według krajów pochodzenia. Całość ekspozycji jest trochę w stylu drezdeńskich Starych Mistrzów. I chociaż poznańska kolekcja jest z oczywistych względów skromniejsza, to także tutaj znalazły się dzieła światowej sławy twórców. Szczególnie ucieszyłam się z odnalezienia wśród malarstwa włoskiego Gry w szachy Sofonisby – jednej z nielicznych kobiet, które zaistniały w zdominowanym przez mężczyzn świecie sztuki doby renesansu.

Kradzież stulecia?

Niewątpliwie najcenniejszym obrazem w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu jest jedyny polski Monet – Plaża w Pourville. Wyceniany nawet na 7 mln dolarów obraz stał się przedmiotem jednej z najgłośniejszych kradzieży ostatnich lat. Złodziej po prostu wyciął płótno z ramy i podłożył kopię! Kradzież miała miejsce w 2000 roku, a obraz odnalazł się prawie dziesięć lat później… za szafą w jednym z mieszkań w Olkuszu, na szczęście bez większych uszkodzeń. Złodziej deklarował, że motywem kradzieży była jego miłość do sztuki, a że szczególnie upodobał sobie impresjonistów, to chciał mieć jeden z ich obrazów tylko dla siebie. Skazano go na 3 lata więzienia. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Mumia głowy krokodyla

Osobne sekcje muzeum poświecono sztuce średniowiecza (głównie rzeźba o tematyce sakralnej) i starożytności. Niełatwo tam trafić, ale zdecydowanie warto, zwłaszcza do antyku. W ciemnych wnętrzach muzealnych piwnic możemy zobaczyć przede wszystkim artefakty starożytnych cywilizacji basenu Morza Śródziemnego, w tym znaleziska z wykopalisk Heinricha Schliemanna w Troi. Miłośnicy egiptologii też nie będą zawiedzeni. Eksponaty z tej kategorii, które najbardziej zapadają w pamięć, to egipski sarkofag i… zmumifikowana głowa krokodyla. Jasne, w porównaniu z Muzeum Brytyjskim, czy Egipskim w Berlinie, poznańskie zbiory nie powalają na kolana. No ale są to muzea nieporównywalnie większej rangi. Odrębną kwestią jest też etyka pozyskiwania obiektów archeologicznych i ich wywożenia z krajów pochodzenia.

M jak Mistrzowie

Poza wystawą stałą, w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbywają się wystawy czasowe, wykłady i warsztaty. Warto śledzić ich stronę internetową, żeby nie przegapić ciekawego wydarzenia. Mi udało się załapać na wystawę M jak Mistrzowie, zaledwie tydzień przed jej zakończeniem. Wystawa koncentrowała się na takich nurtach sztuki nowoczesnej jak geometryzm, abstrakcjonizm, op- i pop-art. Nazwiska twórców, których dzieła znalazły się na wystawie są imponujące: Chagall, Dali, Kandinsky, Malewicz, Matisse, Modigliani, Mondrian, Picasso, Warhol i wielu innych. I pomyśleć, że wszystkie te dzieła znajdowały się kiedyś w prywatnej kolekcji polsko-amerykańskiego artysty Tadeusza Mysłowskiego i nowojorskiej marszandki Ireny Hochman.

Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Was do wizyty w poznańskim Muzeum Narodowym. Co ważne, w soboty wstęp do muzeum jest darmowy, a nie ma wtedy takich tłumów jak podczas corocznej nocy muzeów. Pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza, więc muzeum wydaje się wręcz idealnym miejscem na weekendowe aktywności o tej porze roku.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Więcej o fajnych miejscach w Wielkopolsce znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.