Barokowe Bayreuth

Bayreuth od zawsze było gdzieś na mojej orbicie. Rozważałam wyjazd na Erasmusa na tamtejszy uniwersytet. Ostatecznie wybrałam Passau i był to najlepszy wybór, ale sadzę, że również w Bayreuth bawiłbym się świetnie… to znaczy oczywiście: uczyłabym się pilnie ;) Mam wielu znajomych (Polaków), którzy studiowali w Bayreuth i nazywają to miasto pieszczotliwie Bejrutem. Przejeżdżałam obok niezliczoną ilość razy, ale jakoś nie mogłam tam trafić. Jeśli miałabym być zupełnie szczera, wszystko to, z czego Bayreuth słynie – festiwale wagnerowskie, opera, śmietanka towarzyska o wyrafinowanych gustach muzycznych – niespecjalnie mnie pociągało. Aż wreszcie moja wizyta w Bayreuth doszła do skutku. I podobało mi się tam bardziej, niż mogłam przypuszczać.

Bayreuth istotnie jest mocno sfocusowane na muzykę klasyczną. Jak do tego doszło? Przełomem w historii miasta stał się rok 1603, kiedy to władcy marchii Brandenburg-Kulmbach przenieśli tu swój dwór. Był to impuls do znacznej rozbudowy i rozwoju Bayreuth. Stąd też większość reprezentacyjnych budowli powstała w stylu barokowym. Barokowa jest też Opera Margrabiów, od lat stanowiąca centrum muzycznego życia w Bayreuth. Zbudowano ją z inicjatywy margrabiny Wilhelminy, żony margrabiego Fryderyka i siostry króla Prus, Fryderyka Wielkiego. Barokowy przepych widać zwłaszcza wewnątrz opery.

Opera Margrabiów szybko urosła do rangi jednego z najwspanialszych teatrów muzycznych w Europie. Jej sława przyciągnęła wreszcie Wagnera, który zamierzał wystawić w niej swoje monumentalne dzieła. Okazało się jednak, że budynek nie był w stanie zaspokoić potrzeb kompozytora. Wagner wybudował więc własny teatr operowy (Festspielhaus) w innej części miasta. Postawił tutaj sobie także okazałą willę (Haus Wahnfried, obecnie muzeum) i kazał się pochować w jej ogrodzie. Co ciekawe, na jego grobie nie ma żadnej inskrypcji. Niektórzy poczytują mu to za przejaw próżności. Przy nagrobku kompozytora można natomiast odnaleźć dokładnie opisany grób jego psa. Po sąsiedzku znajduje się dom Ferenca Liszta – prywatnie teścia Wagnera.

Każdy, kto choć trochę kojarzy twórczość Wagnera, wie, że w swoich dziełach sięgał do motywów znanych z germańskiej mitologii, które osadzał w majestatycznej aranżacji. Jego fanem i sponsorem był Ludwik II Bawarski, król z bajkowego zamku Neuschwanstein. Wielu upatruje w muzyce Wagnera afirmacji germańskiej kultury, zahaczającej nawet o przekonania o supremacji germańskiej rasy. Było to zbieżne z poglądami samego Wagnera, którym dał wyraz chociażby w otwarcie antysemickiej broszurze „Żydostwo w muzyce” („Das Judenthum in der Musik”). Nic dziwnego, że stał się ulubionym kompozytorem Hitlera. Wagner umarł, rzecz jasna, na długo przed dojściem nazistów do władzy, ale jego synowa, Winifred Wagner, kontynuowała upiorną tradycję rodzinną jako przyjaciółka Führera i zagorzała zwolenniczka NSDAP.

Zapoczątkowany przez samego Wagnera festiwal Bayreuther Festspiele, poświęcony wyłącznie jego muzyce, jest jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki klasycznej na świecie i przyciąga do Bayreuth melomanów z całego globu. Pozostawiam Waszej refleksji, czy Wagner powinien być tak celebrowany. Jest to w gruncie rzeczy pytanie o to, na ile da się oddzielić osobę twórcy od dzieła. Ja nie jestem fanką twórczości Wagnera, więc jest mi zapewne o wiele łatwiej odżegnywać się od niego niż osobom, którym ta muzyka sprawia autentyczną przyjemność. Z drugiej strony, nie mogę powiedzieć, bym nigdy nie nuciła sobie „Cwału Walkirii”, zwłaszcza przy odpowiednio epickich czynnościach, jak sprzątanie czy zmywanie naczyń.

Zapraszam Was do obejrzenia fotorelacji z mojego pobytu w Bayreuth. Pod zdjęciami zamieściłam opisy, aby łatwiej było Wam zorientować się w pięknych zakątkach tego miasta.

Bayreuth
Fontanna naprzeciwko opery – kwintesencja barokowej estetyki.
Układanie różowego dywanu przed operą. Z tego co udało mi się dowiedzieć, tamtego wieczoru miała odbyć się próba generalna jakiegoś przedstawienia.
Bayreuth
Nowa Rezydencja – godna margrabiów.
Bayreuth
Czy tylko ja dostrzegam tu pewien francuski vibe?
Bayreuth
Moim zdaniem najbardziej urokliwa część pałacowych ogrodów.
Bayreuth
Zaglądając przez szybę oranżerii…
Bayreuth
Haus Wahnfried – willa Wagnera. Nazwa to pewna gra słów, którą można by przetłumaczyć jako „uspokojenie szaleństwa”.
W ogrodzie Wagnera.
Bayreuth
Architektura willi Wahnfried jest dość osobliwa. Ciekawe, czy przypadła Wam do gustu.
Wnętrze willi, widoczne przez okno z tyłu domu.
Bayreuth
Pozbawiony inskrypcji grób Wagnera.
Tak, to jest pizza z ananasem. Głosy oburzenia proszę wysyłać mailem ;)
Mała przekąska przed pracowitym wieczorem w operze.
Bayreuth
Zapada wieczór, ale Bayreuth wciąż tętni życiem.
Opera w Bayreuth
Z uwagi na odbywające się poprzedniego dnia wydarzenie w operze, jej zwiedzanie musiałam przełożyć na kolejny dzień rano, tuż przed wyjazdem do Polski.
Opera w Bayreuth
Zaraz okaże się, czy opłaciło się tak spieszyć na śniadaniu w hotelu.
Opera w Bayreuth
Bilet z wizerunkiem margrabiny Wilhelminy.
Opera w Bayreuth
Oj tak! Jasne, że się opłaciło.
Opera w Bayreuth ma jedno z najpiękniejszych barokowych wnętrz na świecie.
Opera w Bayreuth
Jako unikalny pomnik osiemnastowiecznej kultury festiwalowej i muzycznej, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Opera w Bayreuth
Za wnętrza odpowiedzialni byli włoscy architekci (ojciec i syn): Giuseppe i Carlo Galli Bibiena.
Opera w Bayreuth
Jedno słowo – przepych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.