Archeomajówka w Biskupinie

Odkrycie Biskupina

Młody nauczyciel Walenty Szwajcer obudził się pewnego ranka 1932 roku i uznał, że pogoda jest idealna na spacer. Mógłby co prawda przestawić budzik i poleżeć w łóżku jeszcze chwileczkę, ale ciekawość pomogła mu przezwyciężyć chęć drzemki. Już od kilku dni nosił się przecież z zamiarem sprawdzenia doniesień uczniów o dziwnych drewnianych palach, odsłoniętych w wyniku obniżenia się poziomu wody w Jeziorze Biskupińskim. Pewnie to nic takiego, ale na dobrą sprawę – lepiej sprawdzić. Ubrał więc stare, podniszczone buty, których nie szkoda mu było na brodzenie po bagnistym terenie, przegryzł kawałek chleba z masłem, schował do kieszeni jabłko i ruszył przed siebie. Po krótkim marszu dotarł nad brzeg jeziora. Powietrze wciąż było rześkie i nad wodą unosiła się mgła. Im bardziej zbliżał się jednak do krawędzi wody, tym wyraźniej dostrzegał wystające z niej kawałki drewna. Nie zdawał sobie jeszcze sprawy, że właśnie dokonał jednego z najważniejszych odkryć polskiej archeologii.

Skansen archeologiczny w Biskupinie

86 lat później mogłam tylko zazdrościć Walentemu Szwajcerowi zaskoczenia, jakie musiał przeżyć, kiedy dowiedział się, że owe niepozornie wyglądające drewniane pale to pozostałości umocnień grodu z epoki brązu. Dzisiaj na miejscu odkrycia mieści się skansen archeologiczny, będący jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych Wielkopolski. Zwykle do Biskupina jeździ się z wycieczką w podstawówce. Mnie ta atrakcja jakoś ominęła, ale – jako że jestem niespełnionym archeologiem – Biskupin wciąż był na mojej bucket list. W końcu udało mi się spełnić marzenie z dzieciństwa i zawitać do Biskupina przy okazji tegorocznej majówki.

Odkrycie Walentego Szwajcera zainspirowało pogłębione badania archeologiczne w okolicy, prowadzone przede wszystkim pod kierownictwem słynnego poznańskiego profesora archeologii – Józefa Kostrzewskiego. W wyniku tych badań okazało się, że osadnictwo na terenie Biskupina sięgało znacznie dawniej niż czasy powstania drewnianego grodu z epoki brązu. Odkryto tutaj pozostałości obozowiska łowców reniferów sprzed dziesięciu tysięcy lat oraz neolityczne domostwa pierwszych rolników, datowane na ok. 4 tysiące lat p.n.e. Słynne drewniane grodzisko pochodzi prawdopodobnie z połowy VIII w. p.n.e. Tworzyło je 13 rzędów chat, które zamieszkiwało ok. 800 – 1000 ludzi, należących do ludności kultury łużyckiej.

Atrakcje Biskupina

W skansenie zrekonstruowano – i to z powodzeniem – wszystkie z odkrytych etapów historii osadnictwa na tych terenach. Mamy więc paleolityczne obozowisko łowców reniferów, neolityczne chaty pierwszych rolników, fragment drewnianego grodziska kultury łużyckiej i wioskę wczesnopiastowską. Wszędzie krzątają się ubrani w historyczne stroje pracownicy skansenu, którzy odtwarzają zajęcia i codzienne życie ludzi zamiejszujących osady. Wszystkie obiekty rozmieszczone są w zorganizowanym na bagnistym terenie parku archoeologicznym. Głodni wiedzy mogą oczywiście udać się po informacje do budynku muzeum, a po prostu głodni – zjeść grochówkę wojskową, mięsa z grilla lub gofry. W rejs po Jeziorze Biskupińskim wyruszyć można tradycyjnym stateczkiem albo czymś na kształt łodzi wikingów. Jednak najwięcej radości odwiedzającym daje mały parowozik ciągnący wesoło rząd wagoników na trasie kolei wąskotorowej Żnin – Gąsawa.

Wadą skansenu archeologicznego w Biskupinie jest z pewnością duża ilość dzieci, ale i to da się jakoś przecierpieć. W każdym razie nie przeszkadza to na tyle, by nie udać się do Biskupina i zobaczyć, jak żyli nasi praprzodkowie w czasach, gdy nie było jeszcze Netflixa, Zary, Lidla i centralnego ogrzewania.

Bilet normalny: 12 PLN   Jednorazowa opłata parkingowa: 5 PLN

Strona internetowa: http://www.biskupin.pl/

Osada neolityczna w Biskupinie
Wioska neolityczna w Biskupinie
Osada neolityczna w Biskupinie
Osada neolityczna w Biskupinie
Źródełko kultowe w Biskupinie
Źródełko kultowe – bije w tym miejscu od tysięcy lat!
Skansen archeologiczny w Biskupinie
Skansen archeologiczny w Biskupinie
Skansen archeologiczny w Biskupinie
Skansen archeologiczny w Biskupinie
Skansen archeologiczny w Biskupinie
Skansen archeologiczny w Biskupinie
Biskupin
Biskupin
Biskupin
Biskupin
Biskupin
Biskupin
Biskupin
Kolej wąskotorowa w Biskupinie
Kolej wąskotorowa w Biskupinie
Kolej wąskotorowa w Biskupinie
Kolej wąskotorowa w Biskupinie

2 thoughts on “Archeomajówka w Biskupinie

  • Reply ochblog 9 maja 2018 at 1:53 pm

    Biskupin zdecydowanie najbardziej przypomina mi wycieczkę klasową z podstawówki! Zawsze to miejsce wydawało mi się bardzo tajemnicze i jednocześnie magiczne! Pozdrawiam serdecznie!

    • Reply Hrabina Weltmeister 10 maja 2018 at 3:41 pm

      To prawda! Ja jednak jakoś nigdy nie trafiłam tam w latach mojej podstawówkowej młodości. Tym bardziej cieszę się, że teraz udało mi się to nadrobić. Pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.