Podróże i wino – Dni Australii w Poznaniu

Trzy rzeczy są najważniejsze w życiu: wino, podróże i… wino. A jakoś tak się składa, że podróże mają zazwyczaj bardzo dużo wspólnego z winem. W końcu pracujemy po to, żeby podróżować, a podróżujemy po to, żeby pić. Być w jakimś miejscu, być może jeden jedyny raz w życiu, i nie poznać tamtejszej kultury kulinarnej, nie spróbować lokalnych trunków, byłoby niewybaczalnym błędem. Nie bez powodu najatrakcyjniejsze regiony turystyczne często pokrywają się obszarowo z regionami uprawy winorośli, wystarczy wymienić (moją ukochaną) Toskanię, okolice Renu i Mozeli w Niemczech, czy słynne rejony winiarskie we Francji. Dla nas, Europejczyków, są to prawdziwe ikony, warto jednak pamiętać, że świat wina nie kończy się na Starym Kontynencie, chociaż niewątpliwie się z niego wywodzi. VII Dni Australii w Poznaniu były doskonałą okazją, by poznać Australię jako region winiarski i przekonać się, że tamtejsze tradycje winogrodnicze mogą z powodzeniem konkurować z europejskimi.

Kolacja w domu na wzgórzu i wino produkcji własnej naszych toskańskich gospodarzy.

O Dniach Australii dowiedziałam się „za pięć dwunasta”. Jeszcze poprzedniego wieczora miałam zupełnie inne plany na ten dzień, okazało się jednak, że nic z nich nie wyjdzie, więc miałam w perspektywie spokojny wieczór polegający na relaksie kanapkowym i nadrabianiu zaległości w serialach. Dostałam jednak cynk od mojej koleżanki Agnieszki, zapalonej podróżniczki i utalentowanej fotografki (instagram: @agnigor) i, nie namyślając się wiele, postanowiłam wziąć udział w tym wydarzeniu.

Winorośle w winnicach zamku Riegersburg w Austrii.

Głównym punktem programu było spotkanie z panem Markiem Niedźwiedzkim. Pan Marek był w Australii aż trzynaście razy i napisał książkę o tym kontynencie, opatrzoną cudownymi zdjęciami własnego autorstwa. Nie wystarczy jednak po prostu być w jakimś miejscu, nawet leżącym na drugim końcu świata, by zainteresować swoją podróżą publikę. Trzeba jeszcze umieć o tym opowiadać, a któż nadaje się do tego lepiej niż prawdziwy symbol Polskiego Radia? Mogłabym po prostu siedzieć i słuchać jego gawędy godzinami. Jak tylko skończę czytać „Australijczyka”, zabiorę się za bloga www.marekniedzwiedzki.pl

Winnice zamku Riegersburg w Austrii.

Już sam pan Marek mówił o Australii jako o swoim ulubionym regionie winiarskim i wspominał o zapasach wina, jakie robi przy okazji swoich pobytów na Antypodach w ulubionej australijskiej enotece. Coś musiało być na rzeczy… Wkrótce miałam się o tym przekonać na własnej skórze, a konkretnie na własnych kubkach smakowych, bo w programie Dni Australii były też warsztaty sommelierskie. To była moja pierwsza profesjonalna degustacja wina w życiu i, mimo że łyknęłam zaledwie podstaw sztuki sommelierskiej, to mam poczucie, że wyszłam stamtąd bogatsza o nowe, cenne umiejętności i doświadczenia.

Buschenschank

Posiłek w Buschenschanku, tradycyjnym austriackim gościńcu winnym.

Warsztaty prowadził pan Wojtek Cyran (instagram: @wojtek_cyran), ambasador Jacob’s Creek, australijskiej marki winiarskiej. Każdy otrzymał trzy kieliszki wina trzech różnych rodzajów i zastosowań: wytrawne białe Chardonnay, czerwony Shiraz i słodkie białe Moscato. Było słynne bujanie kieliszkiem i wsadzanie nosa do jego wnętrza. W każdym winie można wyczuć inny zestaw aromatów, co ciekawe te aromaty wino uzyskuje bez jakichkolwiek dodatków z zewnątrz – na przykład, jeśli wino pachnie cytrusami, nie znaczy to, że w procesie jego produkcji miały jakikolwiek udział cytrusy! Muszę przyznać, że z odróżnianiem poszczególnych aromatów nie szło mi najlepiej. Owszem, potrafiłam wyczuć, że jedno wino pachnie inaczej niż drugie, ale żeby wyniuchać w jednym kieliszku kwiat bzu, a w innym liczi… to już zupełnie mnie przerastało. Mam jednak silne postanowienie, by ćwiczyć. Organizatorzy warsztatów przygotowali też dla nas porcje potraw, abyśmy mogli spróbować, jak konkretny rodzaj wina komponuje się z dopasowanym do niego jedzonkiem.

Winnica Seyfried niedaleko Graz w Austrii.

Pan Wojtek, bardzo pozytywna i energiczna postać, sprzedawał nam mnóstwo ciekawostek o australijskiej tradycji winogrodniczej. Dzięki temu mogłam chłonąć wiedzę razem z procentami. Na marginesie – pewnej wiedzy bez procentów chłonąć się nie da, ale to nie był ten przypadek. Do Australii wino dotarło rzecz jasna z Europy, ale to właśnie w Australii rosną jedne z najstarszych krzewów winnych na świecie. Stało się tak z powodu filoksery – insekta, który w XIX wieku niemal doszczętnie wytrzebił winorośl w Europie, nie dotarł natomiast do Australii. To właśnie Australijczycy wpadli na pomysł, żeby na etykietach win zamieszczać nazwy szczepów winogron. Wcześniej etykiety informowały jedynie o nazwach konkretnych miejscowości lub winnic, z których dane wino pochodzi i trzeba było nie lada wiedzy winiarskiej, aby nie kupować w ciemno.  Australijczycy postanowili też zrezygnować z tradycyjnego zatykania wina korkiem i przerzucić się na bardziej ekonomiczne zakrętki. Ten sposób pozwala również wyeliminować ryzyko, że wino stanie się korkowe – trunek ma wtedy zapach mokrej tektury i nie nadaje się do picia.

Winnice zamku Deutschlandsberg w Austrii.

Jeżeli będziecie mieli okazję wziąć udział w warsztatach sommelierskich, koniecznie to zróbcie! Pomoże Wam to nabrać innego spojrzenia na wino – nie jako na środek do wprawienia się w lepszy nastrój, ale jako źródło bogactwa smaków, dziedzictwo wielu tysięcy lat śródziemnomorskiej kultury i sposób na podróż do odległych krain bez wychodzenia z domu.

Karafka z winem w knajpce pod Akropolem. Jako Polacy dostawaliśmy darmowe dolewki. Bardzo chcę wierzyć, że nie był to tylko chwyt marketingowy i inne narodowości dolewek nie dostają ;)

Na koniec wypadałoby dodać coś o umiarkowaniu w piciu, ale to chyba oczywiste. Zamiast tego chciałabym Wam polecić świetny artykuł w lutowym numerze polskiego wydania National Geographic „Pił sobie człowiek” o tym, że historia ludzkości jest jednocześnie historią alkoholu. W artykule forsowana jest między innymi teza, że to właśnie alkohol stoi za ewolucyjnym sukcesem człowieka. Warto przeczytać! Mam ten numer, więc jeśli ktoś byłby zainteresowany, proszę o kontakt w komentarzu lub mailowo (blog@hrabinaweltmeister.pl).

PS W tekście o Australii pojawiają się zdjęcia z Austrii – nie znaczy to jednak, że mylę Austrię z Australią, a Szwecję ze Szwajcarią ;)

Zapisz

Zapisz

Zapisz